Haber Personel Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

3. YÖKDİL Sınavı Başvuruları Başladı

3. YÖKDİL Sınavı Başvuruları Başladı
26 Eylül 2017 - 15:45 'de eklendi ve 617 kez görüntülendi.

05 Kasım 2017 Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı başvuruları 26 Eylül – 06 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

Başvuru İşlemleri

 • Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde
  belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.
 • Adaylara sınava girmek istedikleri alanı ve dili, sınav başvurusu esnasında seçecektir.
  Sınav başvuru adımlarını tamamlamayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecektir.
 • Başvuru esnasında, son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Söz konusu fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmiş olması gerekmektedir. Sınav günü tanınmada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü sınav görevlilerinin, adayın fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı
  sınava almayabileceği veya sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Sürekli/geçici engelli veya sağlık sorunu olan adaylara yönelik sınav uygulamaları, bu kılavuzun “Engelli / Sağlık Sorunu Olan Adaylara Yönelik Uygulamalar” başlığında açıklanmıştır. Söz konusu adaylar, sınav başvurularını tamamladıktan sonra okuyucu/işaretleyici desteği, ayrı sınav salonu, özel araç/gereç kullanma vb. taleplerini iletmek amacıyla, Sağlık Durumu / Engel Bilgi Formunu (Ek-2) doldurup ıslak imzalı şekilde, üniversite veya devlet hastanesinden alacakları (adayın engel/sağlık durumunu, kullanması gereken özel araç/gereci vb. açıkça belirten) sağlık raporunun onaylı bir örneği ve yazacakları dilekçeleriyle birlikte sınav başvuru süresi içinde, söz konusu formun üzerinde belirtilen adrese ulaştırmalıdır. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan evrak dikkate alınmayacaktır. Söz konusu adaylar, yetkililerce yapılan değerlendirme neticesinde uygun görülen şekilde sınava alınacaklardır.
 • Başvuru bilgilerinin doğruluğundan ve fotoğrafın uygunluğundan, başvuru onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten adayın sorumlu olduğu unutulmamalıdır.

Sınav Merkezleri
1 Adana
2 Ankara – 1 (Çankaya)
3 Ankara – 2 (Yenimahalle)
4 Antalya 22 İzmir
5 Aydın 23 Kars
6 Bursa 24 Kayseri
7 Çanakkale 25 Konya
8 Çorum 26 Malatya
9 Denizli 27 Mersin
10 Diyarbakır 28 Muğla
11 Edirne 29 Sakarya
12 Elazığ 30 Samsun
13 Erzurum 31 Sivas
14 Eskişehir 32 Şanlıurfa
15 Gaziantep 33 Trabzon
16 Hatay 34 Van
17 İstanbul – 1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir) 35 Zonguldak
18 İstanbul – 2 (Bakırköy/Bahçelievler)
19 İstanbul – 3 (Beşiktaş/Sarıyer)
20 İstanbul – 4 (Şişli/Beyoğlu)
21 İstanbul – 5 (Fatih/Zeytinburnu/Esenler)

 • Sınav, yukarıdaki tabloda listelenmiş olan 30 (otuz) ilde, toplam 35 (otuz beş) sınav merkezinde
  gerçekleştirilecektir. Adaylar, yalnızca 1 (bir) sınav merkezi tercihinde bulunabilir. Adayların
  atandıkları sınav merkezleri değiştirilemez. Bu nedenle, sınav merkezinin doğru tercih edilmesi adayların sorumluluğunda olup, başvuru sürecinde tercih işlemi adaylar tarafından dikkatle yapılmalıdır.
 • Mücbir sebeplerle farklı sınav merkezleri tanımlanabilir, ek sınav merkezleri açılabilir veya mevcut sınav merkezlerinden bazıları iptal edilebilir. Gerekli durumlarda (kapasite aşımı, sınav merkezi iptali vb.) adaylar tercih ettikleri sınav merkezinden farklı bir sınav merkezine atanabilir.

 

Sınav Ücretinin Ödenmesi

 • Sınav başvuru ücreti, başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecektir. Sınav başvuru ücreti 75 (yetmiş beş) TL’dir.
 • Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecektir.
 • Başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya çıkarılan, sınavda başarısız olan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir. Ücretlerin doğru yatırılmasının sorumluluğu adaylara aittir.

Sınav kılavuzu için tıklayınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER