Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Aday Öğretmenlik Bitecek Mi?

Aday Öğretmenlik Bitecek Mi?
13 Nisan 2016 - 14:02 'de eklendi ve 756 kez görüntülendi.

Devlet memurları için hazırlanan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Adaylık Devresi İçinde Göreve Son Verme” başlıklı 56. maddesindeki; “Adaylık süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin her birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenlerin “disiplin” amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişkileri kesilir. İlişkileri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.”

PEKİ BU DURUM ADAY ÖĞRETMENLERDE GEÇERLİ MİDİR?

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun “Öğretmenlik” başlıklı 43. maddesi 6. fıkrasında 2014 yılı Mart ayında yapılan değişiklikle;

“Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı veya yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. Uygulanacak olan sözlü sınavda aday öğretmenler;

a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü,

b) İletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti,

c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,

d) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri, yönlerinden Bakanlıkça oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilir.”

Bu aşamalar sonunda başarılı olan aday öğretmenler kadroya yani asil memurluğa atanırlar. Kanunda bununla ilgili şöyle dile gelmiştir;

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun “Öğretmenlik” başlıklı 43. maddesi 7. fıkrasındaki; “ Sınavda başarılı olanlar öğretmen olarak atanır. Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler il içinde veya dışında başka bir okulda görevlendirilerek bir yılın sonunda altıncı fıkrada belirtilen değerlendirmeye tekrar tabi tutulurlar.”

İkinci defa görev alan aday öğretmenler yeniden başarılı olamazlar ise;

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun “Öğretmenlik” başlıklı 43. maddesi 8. fıkrasındaki; “Aday öğretmenlik süresi sonunda sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olamayanlar aday öğretmen unvanını kaybeder ve memuriyetle ilişiği kesilir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
kartal escort pendik escort