Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Akademi Ekonomi ve Ağlar

Akademi Ekonomi ve Ağlar
15 Aralık 2017 - 9:50 'de eklendi ve 382 kez görüntülendi.

Akademik sistemde şu anda ağ oluşturma, kıskançlık, intihal ve benzeri yetersizlikler hakkında çok fazla konuşma var. Artık kimsenin özgürlüğe zaman ayırmadan özgürce bir şey yapamayacağını tartışmaya başlama zamanı geldi.

Bütün iyi ebeveynler, çocuklarına hayatta önemli şeylerin özgür olduğunu öğretmeye çalışırlar. Akademik dünyada da bu olmalı, ancak öğrenci sayılarını, etkinlik planlamasını, denetimini, verimliliği arttırıcı tedbirleri ve reformları [Norveç’e atıfta bulunmakla birlikte durum başka yerde karşılaştırılabilir] onbeş yılı aştıktan sonra artık böyle görünmüyor. Bugün önemli olan şey, sayılabilen ve ölçülebilen her şeydir ve son olarak, bu bilgi serbest alışverişinde ölüm demektir.

Helene Uri’nin son romanı De beste blant oss[En iyi os] üniversite labirentinde birkaç gizli pasajlar açar. Özellikle, aşırıya çekme ve kişisel satıcılar, aldatma ve intihal, kıskançlık ve aldatma gibi olguların canlı bir resmini çiziyor; ama aynı zamanda akademik çevrenin kapalı devre ve küf köşeleri hakkında söylenecek ilginç şeyler yanı sıra popülerleştirmek için boşuna isteksizlik vardır. Yine de yaşamın tüm tanımlamaları gibi kitap eksik ve üniversite hayatının önemli bir boyutu hem romanda hem de resepsiyonda eksik.

İyi bir akademisyen hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yayın yapar. Yayınlanan kitap ve makalelerin hepsi bu kadar önemli olduğu gibi görünebilir. Bununla birlikte, sistem içinde çalışanlarımız aksini biliyorlar. İstenildiği yerde birinin eserinin yayınlanması sevindiricidir, ancak yayınlar büyük ölçüde tanınmayan bir çalışma ile devam eden daha büyük bir ekolojinin parçasıdır. Bu görünmez ekolojiye katkıda bulunmadan yayın yapanların haklı olarak özgürler olarak düşünülebilir.

İyi bir akademisyen öğrencileri tereddüt etmeden denetlemekte, öğretmekte ve teşvik etmekte ve yorgun veya ilgisiz kurslar vermesi istendiğinde bile en iyisini yapmaktadır. Atölyeler ve konferanslar düzenlemekte, taslak el yazmalarını meslektaşları tarafından okur ve yorumlar; resmi yükümlülükleri bulunmayan öğrencilere bile e-postalara göndermek. Komitelerde oturmayı ve yorucu değerlendirmelere katılmayı kabul eder ve el yazmalarını dergi ve yayıncılar için hakem eder. Bazen konuk konferans vermek ya da bir tezi incelemek için Bergen’a ya da Stockholm’e yedi saatlik uçuş yapmak için dört buçukta kalkması gerekiyor. Genellikle araştırma seminerlerine gider ve kendi bölümünde zaman alan idari görevleri kabul eder.

Bu eserin çoğu anonimdir ve sembolik bir ücret karşılığında ödenmemiş veya ödenmektedir.

Bazen üniversite sisteminde kariyer yapmak için şebeke ve ittifak kurması gerektiği söylenir. Böyle bir strateji, sığ bir oportünist olarak ortaya çıkmadığı sürece bir yararına olabilir, ancak ne gerekli ne de yeterli değildir. Bana illüstrasyon yapmama izin ver.

İş için en iyi kim niteliklidir? Meslektaşlarıyla en yeni dergi makalelerini tartışmayı seviyor, koridorda karşılaştığı doktora öğrencilerine yeni kitaplar ekliyor, yoluna çıkan herhangi bir e-postaya karşılık veriyor, insanları cesaretlendiriyor ve önemli hissettiriyor ve fikirlerini herkesle paylaşıyor. kim dinlemek isterse

Çoğu üniversite akademisyeni hem A hem de B’nin birkaç örneğini biliyor ve meslektaşı olarak kimin tercih edeceğine şüphe ediyor. Ayrıca kimse kimin en yüksek prestijli oyuncudan şüphe ettiğini ve en çok görev süresinin ve tanıtımın kazanılabileceğini düşünüyor.

Bu aksine, bugünün akademik sistemindeki en büyük sorunlardan birini buluyoruz. Araştırma ve öğretimle uğraşan çoğumuz, A ve B adayları olmak isteyebilir. Ölçülebilen (çoğunlukla en yüksek profesyonel düzeyde yayınlar) ve ölçülemeyen (bir topluluğa aktif katılım) katkıda bulunmak istiyoruz, ancak her yıl bu kombinasyonun yönetilmesi daha zor hale geliyor. Yakın zamanda, çoğumuz meslektaşlarımızı komitelerde oturup, dergilerde makaleleri değerlendirip, seminerlere kadar katılmaya ikna etmenin zorlaştığını fark ettiler. (Kayıt için: Ben de, eskiden olduğundan daha nazik nazik bir şekilde teşekkür etmeyin.)

Birbirimize maddi olmayan şeyler sunmamız ve şükran borçlarının belirsiz borçları ile birbirine bağlı olması – tamamen ortadan kaldırılsaydı sonuç, bilginin gelişimi için felaket olurdu

Bilgi gelişmek için paylaşılmalıdır ve yükümlülük her iki yönde de geçerlidir. Birisi bölüm başkanı olarak görev yapmak zorunda, birisi yönetim kurulu toplantılarına gitmek zorunda, birileri profesyonel derneğin Excel sayfalarını doldurmak zorundadır. (Biraz şansa rağmen Noel partisinde bir şişe şarap ya da bir buket çiçek alırlar.) Bazıları ödüllendirilmeyen kursları öğretmek ve öğrencilerin kağıtlarını işaretlemek zorundadır. Bazıları Tromsø’da yüksek lisans tezlerini işaretlemek için dört buçukta kalkmalıdır. Ve bazıları sohbetin çay odasında kalmasını sağlamalıdır. Bu acayip olmayan ancak gerekli görevlerin herhangi birini yapacak “zamanı” yoksa, artık profesyonel bir çevreye sahip değildir; Biri kendi projelerini izleyen bir grup koleksiyona bırakılır.

Kelimenin kalitesinin, en iyi akademisyen çekilmesi ve belirli derslerin yalnızca genç öğretmen asistanlar tarafından öğretilmesi durumunda kalitesinin bozulması aşikardır, üst düzey araştırmacı hiçbir günlüğüne bir makaleyi değerlendirmek için yarım gün geçirmeye karar vermezse, eğer seminerler yurtdışından davet edilen öğretim görevlileri ortalama bir düzineden daha az bir katılım oranına sahiplerse ve hiç kimse süpürücü üzerinde bulunan Darwinist akrabalık araştırmasında en yeni teoriler hakkında sohbet etmek için zamandan vazgeçmiyorsa. Herhangi bir meslektaşım hakemler için uygun görünmüyorsa, hakemli bir dergide yayınlayamazsınız!

Akademik bir eleştiri, kayıt dışı ağ oluşturma ve aptalca küstahlığı ele almalı ve Norveç’te yapılan son tartışmalar böyle fenomenlere dikkat çekti. Bununla birlikte, eleştiri, mevcut rejimin bilgi topluluğuna ölçülmez katkıları teşvik etmediğini keşfettiklerinde birçok akademisyenin yaşadığı derin hayal kırıklığını hesaba katmadığı sürece tamamlanmamıştır – akademik haber, mükemmellikte o coveted kaynağın sonuçlarından bahsetmiyorum bile.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER