Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Eğitim, Ekonomik Kalkınma İçin Neden Önemlidir?

Eğitim, Ekonomik Kalkınma İçin Neden Önemlidir?
25 Aralık 2017 - 14:44 'de eklendi ve 439 kez görüntülendi.

Devletin ilk ve orta öğretimin finansmanı, düzenlenmesi ve sağlanması konusundaki hakim rolü, eğitimin kişisel ve toplumsal refah için gerekli olduğuna dair yaygın bir inancın bir yansımasıdır.

Eğitimin ekonomik organizasyonu, gelir eşitsizliği, sosyal hareketlilik ve çeşitlilik gibi konularda görüş ayrılıkları nedeniyle ortaya çıkan sorunları çözmek için politik ve piyasa mekanizmalarına bağlıdır.

Kamu eğitiminin gelişimine ilişkin tarihi bir bakış ve eğitim, büyüme ve gelir dağılımı hakkında güncel ekonometrik kanıtların gözden geçirilmesini sunduktan sonra, yazarlar ana analiz organı için teorik zemin hazırlar.

Eğitim sistemleri ve ekonomi arasındaki ilişki çok güçlüdür. Ekonomide eğitimle edinilen eğitimsel ve kültürel nitelikler ekonomik değerleri dönüştürür. Çalıştığımız her kültürde bu durumu gözlemleyebiliriz. Okulda zenginleştirilmiş eğitim ailesel eğitimin devamıdır ve yerel değerleri ve yerel kültürün korunma eğilimindedir. Ailevi yapı, ailesel eğitim, yerel kültürler ve ekonomik sistemler arasındaki ilişkiler pek çok ekonomik felsefe ile incelenmektedir.

Belli bir ekonomi ve eğitim sistemine sahip bir kültür başka bir kültüre girdiğinde neler oluyor. Zararların genliğini görme imkânı veren pek çok tarihi örnek var. Bunlardan biri, Amerikan kıtasında sömürge istilasından sonra tipik bir Amerikan egemenliğidir. Tarımsal teknikler nedeniyle toprak verimliliğinde üretilen zararlar, verimli toprağın çölün büyük bir bölümünü dönüştürmüştür. Şimdi büyüyen inekler için yetiştirilen çimlerin bulunduğu yüzeyde et miktarının yarısı, meralardan ve geyiklerin aynı arazide yaşadığı yüzyıllar öncesinden üretiliyor. Doğal kaynakların doğrudan sömürülmesine dayanan ekonomik sistem üzerinde geliştirilen yerli Amerikan kültürleri, çevre için son derece saygılıydı. Müdahaleci kültürleri karakterize etmeyen arazi koruma ile ilgili ahlaki kaygılar sistemi geliştirdiler. Benzer faktörler ve benzer kültürler nedeniyle benzer şeyler Avustralya’da gerçekleşiyor. Dünyanın birçok yerinde 1990’dan sonra geliştirilen tahrip edici süreç daha da zararlıdır. Çin ekonomisinde Amerikan saldırısı çok hızlı bir gelişme gösterdi, ancak aynı zamanda Çin ormanlarının büyük bir kısmı aç ekonomisi tarafından yitirilerek kayboldu. Geleneksel Çin ekonomisi, ahşabın her parçasını orijinal bir şekilde kullanışlı veya sanatsal bir nesneye dönüştürerek çevrenin korunmasını sağladı. Amerikan ekonomisi, aynı ahşap için bir miktar kalite standardı gerektirir, çevre için daha zararlıdır. Çin ekonomisi esnek, Amerikan standartları daha katı ve doğanın zararına bir sonuç. Geleneksel olarak Çinliler, tekelci ekonomiyi karakterize eden standartlara saygıdan ziyade, fikirler, felsefe ve etkileşim konusunda daha fazla endişelenen farklı standartlarla eğitim gördüler. Amerikan standartları daha katıdır ve tabiatın zararına bir sonuçtur.

Kültürler o kadar kolay ölmez, ekonomiler yeniden geliştirilebilir, yeni kuşaklar yeni talepleri karşılayabilir, ancak doğal zararlar iyileştirmek çok zordur. Bu nedenle, küreselleşme politikaları her kültürden son derece sorumlu olmalıdır. Eğitimin rolü bu koşullarda her zamankinden daha önemli hale gelir. Bu görev son derece zor olsa bile insanlar, eğitimden dengeye doğal çevrenin getirdiği karmaşık bir zincir oluşturmalıdır. Bu zincir, kültürel istikrar, ekonomik esneklik ve diğer kültürlere saygıdan geçmelidir.

Bir ülkede bütün ormanlar kaybolursa, farklı bir ülkede de iklim değişir. Doğal genetik bankalar ve kültür bankası, istikrarlı ve korumamız gereken her şeydir.

Gelecekte eğitim, şimdi klasik bir eğitim olarak gördüğümüz eğitimden tamamen farklı olacaktır. Küreselleşme, iletişim gereksinimlerinin kültürel suç sınırını sileceği yeni sosyal oyun kuralları geliştirecektir. Şimdi hala son derece gelenekseliz. Tekelci kültürlerde, profesyonel değerlerine meydan okursa, insanlar rahatsız olur. İndirgemecilik yöntemlerini kullanarak ve kendi alanlarını mümkün olduğunca daraltarak çalıştırsalar bile, yaptıkları çalışmaların sonuçlarından gurur duyuyorlar. Zorlayıcı felsefeleri ile doğal çevrede üretilen zararlılarla ilgili küresel bir vizyona sahip olmamasına rağmen, çalışmalarının kaynak israfından şüphe edilmeyeceğini kabul etmiyorlar. Ailevi ekonomiler ve eğitim, çevreyi daha iyi kullanmanın yollarını teşvik eder, standartlar konusunda daha esnektir. Ürünleri seri değil, benzersiz olma eğilimindedir; çünkü farklı ahlaki konulardaki görüşleri ve saygıları. Bu kültürlerde birisi ahlaki standartlarına meydan okuyorsa rahatsız hissediyor. Bunlar çok çeşitli eğitim türevlerine sahip toplumlar ve sosyal standartların tekelci ekonomilerde olduğu kadar saygı görmediği halde birileri onlara güvenmezse rahatsız olurlar. İnanıyorum ve umarım bu tür kültürel suçlar çok yakında kaybolur ve yeni bir eğitim törenine tanık oluruz. Küreselleşme, bunun, kültürel öfkenin ya da diğer kültürlerin güven eksikliğinin potansiyel olarak istikrarsızlık faktörü olmasını gerektirir. Küresel bir dünya tarafından arzulanan eşsiz bir ekonomiye sahip bir dünyada, yanlış anlamalarını önleyerek iyi bir bilgilendirici temas sağlayabilecek kültürel bir koruyucu eğitim şekli bulunmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER