Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Ekonomi Neden Önemlidir?

Ekonomi Neden Önemlidir?
22 Aralık 2017 - 15:01 'de eklendi ve 387 kez görüntülendi.

Ekonomi , insanların kıtlık karşısında nasıl kararlar aldığı üzerine bir araştırmadır. Bunlar bireysel kararlar, aile kararları, iş kararları veya toplumsal kararlar olabilir. Etrafınıza dikkatle bakarsanız, kıtlığın hayatın bir gerçeği olduğunu göreceksiniz. Kıtlık , insanların malların, hizmetlerin ve kaynakların mevcut olanın üzerine çıkmasını istediği anlamına gelir. İstediğimiz malları ve hizmetleri üretmek için emek, aletler, arazi ve hammadde gibi kaynaklar zorunludur, ancak sınırlı kaynağı vardır. Tabii ki nihai kıt kaynak zamanıdır – zengin veya fakir herkes, istedikleri malları almaya çalışmak için günün 24 saatine sahiptir. Zaman içindeki herhangi bir noktada, mevcut sınırlı miktarda kaynak vardır.

Bunu bir şekilde düşünün: ABD İşgücü İstatistikleri Bürosuna göre 2015’te Birleşik Devletler’deki işgücünün 158.6 milyondan fazla işçi bulunmasını sağladı. Benzer şekilde Birleşik Devletlerin toplam alanı 3.794.101 mil kare. Bunlar, bu kadar önemli kaynaklar için çok sayıda, ancak, sınırlıdır. Bu kaynaklar sınırlı olduğundan, onlarla birlikte ürettiğimiz mal ve hizmetlerin sayısı da sınırlıdır. Bunu, insanın neredeyse sonsuz olduğu düşüncesiyle birleştirin; kıtlığın neden bir problem olduğunu görebilirsiniz.

Kıtlığın bir problem olduğuna hâlâ inanmıyorsanız, aşağıdakileri göz önünde bulundurun: Herkes yemek yemeye ihtiyaç duyuyor mu? Herkesin yaşamak için iyi bir yere ihtiyacı var mı? Herkes sağlık hizmetlerine erişime sahip mi? Dünyanın her ülkesinde aç ve evsiz insanlar var (örneğin, park banklarını yataklarında [link] ‘ de gösterildiği gibi çağıranlar ) ve sağlık bakımına ihtiyaç duyuyorlar, sadece birkaç kritik mal üzerinde yoğunlaşmaya çalışıyorlar ve Hizmetler. Bu neden böyle? Kıtlık yüzünden. Kıtlık kavramını biraz derinleştirelim, çünkü ekonomiyi anlamak çok önemlidir.

Kıtlık Sorunu
Yediğiniz tüm şeyleri düşünün: yiyecek, barınak, giyecek, ulaşım, sağlık ve eğlence. Bu eşyaları nasıl elde edersiniz? Bunları kendiniz üretmiyorsunuz. Onları alırsın. Satın aldığınız şeyleri nasıl karşılarsınız? Sen ödeme için çalışıyorsun. Yoksa yapmazsan, başkası senin adına yapar. Ancak çoğumuz asla istediğimiz her şeyi alacak kadar paramız yok. Bu kıtlık yüzünden. Peki bunu nasıl çözeceğiz?

Her toplum, her seviyede kaynaklarını nasıl kullanacağı konusunda seçim yapmalıdır. Aileler, paralarını yeni bir arabaya mı yoksa muhteşem bir tatile mi harcayacakları konusunda karar vermelidir. Kasabalar, bütçeden daha fazla polise, yangından korunmaya ya da okul sistemine girmeye karar vermelidir. Milletler, ulusal savunmaya daha fazla para ayırmaya mı yoksa çevrenin korunmasına mı karar vermelidir. Çoğu durumda, her şeyi yapmak için bütçede yeterli para yoktur. Öyleyse neden her biri tükettiğimiz her şeyi üretmiyoruz? Basit bir yanıt, çoğumuzun nasıl olduğunu bilmemesidir, ancak bu ana sebep değildir. (Ekonomiyi okuduğunuzda açık seçimin her zaman doğru cevap olmadığını veya en azından tam cevabı olmadığını keşfedeceksiniz Ekonomiyi incelemek, size farklı bir şekilde düşünmeyi öğretiyor.) Öncü günleri düşünün, Bireyler bugün yaptığımızdan çok daha fazlasını yapacaklarını, evlerini inşa etmelerini, ürünlerini yetiştirmelerini, yiyecek avcılık yapmalarını, ekipmanlarını tamir etmelerini bildiklerinde. Çoğumuz, bunların hepsini veya bir kısmını nasıl yapacağımı bilmiyoruz. Öyle değil, çünkü öğrenemedik. Aksine, zorundayız.

İşbölümü ve Uzmanlık
Ekonomi resmi çalışması, Adam Smith’in (1723-1790) ünlü kitabını 1776’da Ulusların Zenginliği adlı eserinde yayınlamasına başlar. Birçok yazar, Smith’in yüzyıllar önce ekonomi üzerine yazmıştı, ancak konuyu kapsamlı bir şekilde ilk yorumlayan kişi o . Birinci bölümde Smith , emeğin bölünmesini başlatır; bu, bir malın veya hizmetin üretilme şekli, aynı görevli tarafından yerine getirilen tüm görevler yerine, farklı işçiler tarafından gerçekleştirilen bir dizi göreve ayrılmıştır.

İşbölümünü göstermek için Smith, bir iğne yapmanın kaç tane işe girdiğini saydı: bir teli çekip, doğru uzunluğa getirerek, düzelterek, bir ucuna bir baş ve öbür ucunda bir nokta koyup, ambalajlamayı satılık pimler, sadece birkaç isim. Smith, çoğu zaman farklı insanlar tarafından yapılan 18 farklı görevi saydı – hepsi bir iğne olsun, ister inan ister inanmayın!

Modern işletmeler, görevleri de böler. Bir restoran gibi nispeten basit bir işletme bile, üst şef, sous chefs, daha az yetenekli mutfak yardımı, masalarda bekleyecek sunucular, kapıda bir greeter, temizlik görevlileri gibi çeşitli işlere yemek sunma görevini böler ve maaş çeklerini ve faturaları ele alacak bir işletme müdürü-bir restoranın yiyecek, mobilya, mutfak ekipmanı tedarikçileri ve bulunduğu binanın ekonomik bağlantılarından bahsetmiyorum bile.

Ticaret ve Pazarlar
Ancak, eğer işçiler, işlerini yapmak için aldıkları ücreti, ihtiyaç duydukları diğer malları ve hizmetleri satın almak için kullanabilirlerse uzmanlaşma mantıklı olur. Kısaca, uzmanlaşma ticaret gerektirir.

Müzik çalmak için elektronik veya ses sistemleri hakkında bir şey bilmek zorunda değilsiniz – sadece bir iPod veya MP3 çalar satın alıp müziği indirin ve dinleyin. Bir ceket gerekiyorsa yapay elyaflar veya dikiş makinelerinin yapımı hakkında birşey bilmeniz gerekmez; sadece ceketi alıp giyin. Bir otomobil kullanmak için içten yanmalı motorlarla ilgili bir şey bilmenize gerek yoktur – içeri girip arabayla gidersiniz. Pazarlamak, tüketmek istediğiniz tüm mal ve hizmetlerin üretiminde yer alan tüm bilgi ve becerileri kazanmaya çalışmak yerine, uzmanlaşmış bir dizi beceri öğrenmenize ve ardından size mal ve hizmet satın almak için aldığınız ücreti kullanmanıza olanak tanır ihtiyaç duyan ya da isteyen. Modern toplumumuz bu şekilde güçlü bir ekonomiye dönüşmüştür.

Neden Ekonomi Öğrenmek Gerekli?
Şimdi hangi ekonomi üzerinde çalıştıklarına ilişkin bir bakış açısı kazandık, neden bunu incelemek doğru olduğunuzu hızlı bir şekilde tartışalım. Ekonomi, öğrenilecek önemli kavramlar olmasına rağmen, öncelikle ezberlenecek olguların bir toplamı değildir. Bunun yerine, ekonomi, cevaplanacak soruların bir koleksiyonu ya da çözülecek bulmacalar olarak düşünülür. En önemlisi, ekonomi bu bulmacaları çözmek için araçlar sağlar. Hâlâ ekonomi “böcek” tarafından ısırıldıysan, ekonomiyi incelemek için başka sebepler var.

Bugün küresel ısınmadan yoksulluğa, Suriye, Afganistan ve Somali’deki ihtilaflara kadar dünyaya bakan hemen hemen her büyük sorunun ekonomik boyutu var. Bu sorunları çözmenin bir parçası olacaksanız, bunları anlayabilmeniz gerekir. Ekonomi çok önemlidir.
Ekonominin önemini iyi vatandaşlığa göre abartmak zordur. Genel bütçeleri, düzenlemeleri ve yasaları akıllıca kullanabilmeniz gerekir. “Mali uçurum” nedeniyle ABD hükümeti 2012 yılının sonunda durma noktasına geldiğinde, hangi konular söz konusuydu? Biliyor musun?
Temel bir ekonomi anlayışı sizi çok yönlü bir düşünür yapar. Ekonomik meselelerle ilgili makaleleri okuduğunuzda, yazarın argümanını anlayacaksınız ve değerlendirebileceksiniz. Sınıf arkadaşlarını, iş arkadaşlarınızı veya ekonomiden bahseden siyasi adayları duyduğunuzda, sağduyu ve saçmalıkları birbirinden ayırt edebileceksiniz. Güncel olayları ve kişisel ve iş kararlarını, güncel olayları ve politikaları düşünmek için yeni yollar bulacaksınız.
Ekonomi çalışması cevapları dikte etmez, ancak farklı seçenekleri aydınlatabilir.

Temel Kavramlar ve Özet
Ekonomi, insanların mallar ve hizmetler istediği zamandaki mevcut kıtlığı aşan kıtlık sorununu çözmeye çalışıyor. Modern bir ekonomi, insanların ürettikleri şey konusunda uzmanlaşarak gelir elde ettikleri ve daha sonra ihtiyaç duydukları veya istedikleri ürünleri satın almak için bu geliri kullandıkları bir emek ayrımı görüntüler. İşbölümü, bireylerin ve firmaların uzmanlaşmasına ve çeşitli nedenlerle daha fazla ürün üretmesine olanak tanır: a) Ajanlar, doğal faktörler ve beceri seviyeleri nedeniyle avantajlı alanlara odaklanmalarına izin verir; b) Aracıları öğrenmeye ve icat etmeye teşvik eder; c) Ajansların ölçek ekonomisinden faydalanmalarına izin verir. İşçiliğin bölünmesi ve uzmanlaşması yalnızca bireylerin pazarlarda üretmedikleri şeyleri satın alabildikleri zaman çalışır. Ekonomi hakkında bilgi sahibi olmak, bugün dünyada karşılaşılan büyük problemleri anlamanıza yardımcı olur, sizi iyi bir vatandaş olmak için hazırlar,

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER