Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Evcil Hayvanlar Olarak Guinea Pig

Evcil Hayvanlar Olarak Guinea Pig
01 Ocak 2018 - 14:49 'de eklendi ve 468 kez görüntülendi.

Guinea Pig Nedir?

Hiç kimse Guinea Piglerin nereden geldiğinden emin değil. Bazı araştırmacılar, Güney Afrika’da Guiana limanı veya Batı Afrika’da Gine’den çıkan gemilerin hayvanları Avrupa pazarına taşımış olabileceğini söylüyor.

Guinea Pig hoş bir hayvan olabilir, ancak daha önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Guinea Pigler yaklaşık bir kedi veya köpek kadar yaşamaktadırlar. Guinea Pig ortalama 5-7 yıl, bazen de daha uzun yaşarlar, bu nedenle Guinea Pige sahip olmak isterseniz uzun vadede bakım yapmaya hazır olun.

Guinea Pig Fare mi? : Guinea Pig, sıçanlar, fareler, hamsterler, sincaplar ve kunduzları da içeren Kemirgen ailesinin bir parçasıdır. Guinea Pig bugün hala vahşi doğada yaşayan Güney Amerika kökenli. Vahşi Guinea Pigler, habitatlarını kayalık alanlarda, otlaklarda ve ormanda yapmaya meyillidirler.

Guinea Pig Özellikleri

Guinea Pig Boyut ve görünüm

700 ila 1,100 gram, Hayvan Çeşitliliğine göde değişebilir. Webine (ADW) Onların kompakt, silindirik gövdeleri 8 ila 10 inç (20.3 ila 25.4 cm) uzunluğunda olabilir.

Kulakları küçük ve petal şeklindedir ve gözleri başlarının yanlarında bulunur. 20 diş içeren küçük, üçgen ağızları var. Diğer kemiriciler gibi dişleri de sürekli büyür ve Guinea Pigler çok uzun süre büyümelerini önlemek için sürekli çiğnemek veya kemirmek zorundadırlar.

Guinea Pig Sosyalleşebiliyor

Guinea Pigler çok sosyal hayvanlardır ve diğer hayvanlarla yaşamak onlara mutluluk vermektedir.

İstenmeyen çöpleri olmadığından emin olmak için aynı cinsleri çifti tutun. Dişiler, herhangi bir sorun yaşamayan erkekler gibi, bir arada tutulabilir. Bazen hayvanlardaki kişilik farklılıklarının bazıları geçinmeyeceği anlamına geleceğini unutmayın. Onları bebekler olarak tanıtmak bir çift almak için en iyi yoldur.

Guinea Pig İçin büyük bir kafese ihtiyaç vardır

Guinea Piglerin çok fazla alana ihtiyaçları vardır ve kobay kafesi olarak satılan kafeslerin çoğu özellikle bir çift için çok küçüktür. Bir yapma ev yapımı kafes mükemmel bir seçenektir.

 

Guinea Pigler Bazen Sessiz Olabiliyorlar

Guinea Pigler, sıklıkla sevdikleri bir muameleye başlamayı veya bazı dikkat gerektiren şeyleri düşünürken ayırt edici bir esneme veya ıslık sesi çıkartırlar. Genellikle komşularını rahatsız edecek kadar yüksek olmamasına rağmen, bir kışlama sesi şaşırtıcı derecede yüksek olabilir.

 

Guinea Pigleri Genellikle Evcilleştirmek Kolaydır

Guinea Pig, başlangıçta tutarlı bir nazik taşıma ile, gergin veya sarsıntılı olabilirlerken, genellikle çok kolay dolgunlaşırlar. Dikkatli bir taşıma zorunluluğu vardır ve çocuklar onlarla birlikte denetlenmelidir, ancak vurguladığınızda bile ısırılmaları pek olası değildir.

Guinea Pig Beslemek

Guinea Pig C Vitaminini Çok Sever

Guinea Pig için kaliteli bir diyet seçmek ve çeşitli taze gıdalar sunmak önemlidir, ancak çoğu kullanıcı, hayvanlara C vitamini takviyesi vermeyi seçmektedir. C vitamini tabletleri, evcil hayvanınızın suyuna C vitamini eklemekten daha iyi bir ek yol olarak değerlendirilir.

Guinea Pig otoburdur. Yani et yemezler. Genellikle, evcilleştirilen Guinea Pig yemekleri yonca otu veya timothy samanından beslenirler. Ayrıca sebze ve lahana salatası, hardal yeşillikleri, biber, havuç, muz, elma ve yaban mersini gibi meyveleri severler.

Diğer küçük hayvanlardan farklı olarak, sağlıklı kalmaları için C vitaminine ihtiyaçları vardır  .

Guinea Pig nemli yiyecekler yerse, içmek zorunda değiller.

 

Guinea Pig Türleri

Evcil hayvan olarak bulunan en yaygın kobay türlerinin listesi aşağıdadır. Bütün türlerin bulunduğu bir liste değildir ve diğer ırkları da olabilir.

Abyssinian Türü
Abyssinian vücudunun her tarafında uzun saçlı yuvarlak keskin kıvrımlara sahiptir ve çeşitli renklerde ve saten renktedir.

Amerikan Türü
Amerikan, yuvarlak bir gövde ile pürüzsüz, kısa saçlı bir mermerden olup çeşitli renklerde ve saten renktedir. Bu, tüm kobayların en yaygın ve sakinleştiricisidir.

Tırtıllı Türü
Bu Guinea Pigler pürüzsüz ve kısa saçlı olup alnında da bir girdap saçları var. Beyaz bir girdaplı bir cavyeyle saçın geri kalan kısmı farklı bir renge Beyaz Tepeli olarak bilinir.

Coronet Türü
Bu Guinea Pigler Cresteds ve Silkies’in birleşimidir. Alnında uzun saçları olduğu gibi saçların girdapları da var.

Perulu Türü
Perulu tüm kavilerin en uzun saçlarına sahiptir. Arkalarının ortasında gözlerin üstünde saçlar ve uzun saç parçaları var. Satenlerin yanı sıra çeşitli renklerde gelirler ve bir çok tımar gerektirirler.

Silkie Türü
Silkie kısa yüz tüyleri ve arkadan ayrılmayan çok uzun saçları vardır. Satenlerin yanı sıra çeşitli renklerde üretilmektedirler.

Sıska Guinea Pig Türü
Bunlar neredeyse tüysüz Guinea Piglerdir. Birkaç kısa tüy dışında çoğu çıplaktırlar.

Oyuncak Türü
Oyuncak ayı gibi, oyuncak ayı gibi bulanık veya kıvırcık saçları var. Saten kadar çeşitli renklerde de mevcuttur.

Texel Türü
Texels uzun kıvırcık bir ceket ve çok bakım gerektirir.

 

Guinea Piglerde Sağlık ve Hastalık

İyi bakım ve beslenme aldıklarında, genellikle sağlıklıdırlar.

Bir cavy hasta olduğunda, çok kırılgan hale gelir ve sağlığı hızla bozulabilir. Genel hastalık belirtileri tüy dökülmesi, kilo kaybı, hortum tıkması, hapşırma, hırıltı, öksürme, diyare ve nöbetlerdir.

Hastalık veya yaralanma durumunda, veteriner hekiminize başvurmanız tavsiye edilir. Aşağıda, daha yaygın hastalıklardan bazılarının bir listesi verilmektedir.

Isırıklar
Guinea Pig agresif değildir, ancak bir çatışma meydana gelirse, ısırık uzun, keskin dişleri nedeniyle ciddi olabilir.

Sislenmiş Ayaklar
Sislenmiş ayaklar, tel örgü döşeme veya aşındırıcı yataklama malzemesinden kaynaklanmaktadır. Bu çok acı verici ve evcil hayvanınız gönülsüz ya da yürüyemiyor olabilir. İştahsızlıktan dolayı acı içinde ağlayabilir ve kilo verebilir. Bu ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir durumdur.

Pnömoni
Bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu pnömoni, kavitelerde en sık görülen ölüm nedenidir ve semptomlar wheezing veya hapşırma içerebilir.

Üriner Taşlar
Mesane veya üretra içerisinde küçük taşlar oluşabilir ve idrarın dışarı akışını engelleyebilir. Bu taşlar çok acı vericidir ve cerrahi müdahale genellikle gereklidir.

Gastrointestinal Sorunlar
Parazitler, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, uygun olmayan diyet, stres veya kirli kafeslerin hepsi gastrointestinal problemlere neden olabilir. Bu sorunlar ishal, kabızlık ve şişliğe neden olabilir.

Şişkinlik çok acı verici ve hızla ölümle sonuçlanan tıbbi bir acil durumdur. Şişkinlik bulguları hızlı kalp atış hızı, nefes darlığı, iştahsızlık, hareketsizlik, aşırı ağrı ve gaz ve sıvı dolu şişmiş bir karnın işaretidir.

Gözler
Guinea Pigler katarakt ve pembe göz alabilir. Kafesdeki keskin cisimlerden veya yataklardan gelen göz yaralanmaları da olası diğer problemlerdir.

Kulaklar
Kulak problemlerine enfeksiyon, yaralanma veya parazitler neden olabilir. Başları sallamak, baş sallamak, başını bir yana eğmek veya denge kaybı, olası bir kulak probleminin semptomları.

Dişler
Ortak bir sorun, evcil hayvanınızın sivri dişleri veya azı dişleri düz olmadığında ortaya çıkar. Dişler eşit şekilde aşınmaz ve hatta ağız veya yanakların çatısına dönüşebilir. Veteriner hekim tarafından dişlerin düzeltilmesi veya dosyalanması gerekir.

Isı ve Sıcak
Kafesini doğrudan güneş ışığına, araba içinde, havalandırılmamış bir odada veya 75 derecenin üstündeki sıcaklıklarda bırakmayın. Sıcak çarpıntı belirtileri, ağır nefes alma, karnı atma ve hatta bilinç kaybına neden olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER