Haber Personel Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Google Akademik’i Etkili Kullanmanın Avantajları

Google Akademik’i Etkili Kullanmanın Avantajları
12 Ocak 2018 - 15:02 'de eklendi ve 472 kez görüntülendi.

Google Akademik, akademik literatürü ve akademik kaynakları özellikle araştıran bir Web arama motorudur.

Bu yazısı size Google Akademik‘i tanıtacak ve size araştırma sürecinde size yardımcı olması için onu daha etkin bir şekilde nasıl kullanacağını gösterecektir. Google Scholar neden kullanılmalı öğrenmek için okumaya devam edin.

Google Akademik Nedir? 
Google’a göre, “Google Akademik, akademik literatürü geniş bir şekilde aramak için basit bir yol sağlar. Akademik yayıncılar, profesyonel dernekler, çevrimiçi depolar, üniversiteler ve diğer web sitelerinden makaleler, tezler, kitaplar, özetler ve mahkeme görüşleri: Bir yerden birçok disiplin ve kaynak arasında arama yapabilirsiniz. Google Scholar, dünyadaki bilimsel araştırma çalışmalarını bulmanıza yardımcı olur. ”

Google genel Web içeriğini arar. Öğretmeniniz “Google kullanmayın” der; bu, herkese açık Web içeriğini kullanmamalısınız.

Google Akademik çok farklı. Kitaplığın kataloglarında ve veritabanlarında aradığınızla aynı türde bilimsel kitap, makale ve belge arar. Google Akademik’in bilimsel, yetkili odak noktası onu sıradan Google’tan ayırır.

Google Akademik’in avantajları nelerdir?

 • Google Akademik, Google gibi, kütüphane araştırma veritabanları için gerekli olan daha karmaşık arama kurallarına göre arama yapmak daha kolay doğal dili kullanıyor.
 • Google Akademik çok çeşitli disiplinler arası sonuçlar sağlar.
 • Google Akademik ayrıca, “Alıntılanan Makaleler” ve “İlgili Makaleler” başlıklı makalelere bağlantılar sağlar.
  • “Alıntılanan” özelliği, bulduğunuz makaleyi işaretleyen makalelere bakmanıza izin verir. Bu, araştırma sürecinize yardımcı olur, çünkü bulduğunuz orijinal makaleye yorum yapan diğer makalelere bağlanır; bu da, orijinal makalenin araştırma alanınızla ne kadar alakalı ve güvenilir olduğunun daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Google Akademik’i ne zaman kullanmalıyım?

 • Araştırma sürecinde yeniyseniz ve arama yapmak için daha doğal bir dil kullanmanız yararlı olacaktır.
 • Araştırma sürecinizin başlangıcıdır ve Google Scholar aramalarından geniş bir disiplinlerden yararlanabilirsiniz.
 • Konunuz hakkında ön bilgi bilgisi gerekiyor ve / veya kütüphanenin veritabanlarına girmeden önce konuyu anlamanıza yardımcı olmanız gerekiyor.
 • Kütüphanenin araştırma veritabanlarında arama yaparken kullanmak için anahtar kelimeler ve cümleler üzerinde beyin fırtınası yapmak konusunda yardıma ihtiyacınız var.
 • Diğer makalelerin, araştırma projenize özellikle yardımcı bulduğu bir makaleyi ne sunduklarını kontrol etmek istersiniz.

Google Akademik’den nasıl yararlanabilirim?

Etkili bir Google Akademik araştırmacı olmak için yapmanız gereken ilk şey, Google Scholar’ın bulduğunuz makalelere tam metin erişiminin olup olmadığını ve nerede bulup bulamayacağını belirlemek için SDSU’nun kütüphanesi ile çalışması için tercihlerinizi belirler. Bunu yapmak için şunları yapmanız gerekir:

 • Sağ üst köşedeki Ayarlar’ı tıklayın .
 • Ayarlar ekranının sol tarafındaki ‘Kitaplık Bağlantıları’ bölümünü tıklayın.
 • Kütüphane Bağlantıları seçeneğine San Diego Eyalet Üniversitesi yazın. Sonra SDSU’nun yanındaki kutuyu seçin.
 • Sayfanın üst veya alt bölümünde Kaydet’i tıklayın .
 • Kitaplığınızın kaynaklarına bağlantılar içeren aramaya başlayın. Yardımcı bir makale bulduğunuzda , arama sonuçlarının sağ tarafındaki SDSU SFX bağlantısını tıklayın . Bu daha sonra tam metin erişimi için kütüphanenin kaynaklarını arar ve hangi veritabanlarının bu makaleye erişimi olduğunu veya kütüphanenin bir kopyası basılı ise bir ekran döndürür. Makaleye sahip değilsek, Kütüphanelerarası Kredi ile bağlantı kurulur, böylece bu makaleyi ücretsiz olarak talep edebilirsiniz.  Kampüs dışındaysanız, Kütüphane pininizi ve Red ID’yi kullanarak kendinizi kimliğinizi doğrulamanız gerekir .

Yazar, yayın, tarih, yasal görüş, gazetenin başlığı ve daha fazlasına göre arama yapabilirsiniz. Bu gelişmiş özelliklerin çoğunun , Google Scholar giriş ekranındaki Arama düğmesinin yanındaki Gelişmiş Bilgin Arama’ya tıklanarak bulunan gelişmiş arama ekranı altında kullanılması gerekir . İşte size daha karmaşık aramalar yapmanıza yardımcı olacak Google Scholar İleri Arama İpuçları’na bir bağlantı .

Google Akademik hakkında harika bir makale buldum, ancak tam metin yok, yoksa maliyeti nedir, ne oldu?

Google Scholar’da erişmek istediğiniz bir makale buldıysanız, kütüphanenin Makaleler ve Dergiler sayfasını kullanarak bu makalede arama yapmalısınız . Alıntıdaki belirli bir makaleyi bul , bu sayfadaki ikinci kutu başlıklı kutuyu kullanın . Kütüphanenin bu makaleye erişimi olup olmadığını ve nerede olduğunu öğrenmek için Dergi Başlığını ve Yılını girin.

Kütüphane bu makaleye çevrimiçi erişim sağlıyorsa, burada iade edilecek ve o makalenin tam metnine erişmek için bir veritabanına gideceksiniz. Bazen, derginin tam metnine alınır, ancak belirli makaleye atanmazsınız. Durum buysa, istediğiniz makaleyi edinmek için ihtiyacınız olan doğru sayıyı bulmak için cilt, sayı ve yıl dahil olmak üzere atıf bilgilerini kullanmanız gerekecektir.

Kütüphane bu makaleyi basılırsa, kütüphanede bu öğenin nerede olduğunu ve o dergi için çağrı numarasını size söyleyecektir. Makale 1986 ve daha yeniyse, Geçerli Süreli Yayınlar ve Mikroform Merkezi’nde (CPMC) 1. Katta yer alacaktır. Makale 1985 ve daha eski ise, Aşk Kütüphanesinin 5. Katında olacak. Yeni makalenizi bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, CPMC’de bir yardım masası var. Ayrıca, en son bazı öğelerin masanın arkasında tutulduğundan ve masadan kontrol edildiğinden haberdar olun. Dahası, bazı ürünler mikroformda veya mikrofilmte saklanır ve bir okuyucu ile birlikte kullanılması gerekir. CPMC’deki bu tür kaynaklar için yazıcılara sahip okuyucular vardır ve CPMC masasında çalışan kişiler, filmi bulma ve okuyucuları kullanma konusunda size yardımcı olabilir.

Bu işlemdeki adımlardan herhangi biriyle ilgili sorunuz varsa, referans masasına uğrayın ve bir referans kütüphaneci aradığınız makaleyi nasıl bulacağınızı size öğretir!

Google Scholar’ın dezavantajları nelerdir?

 • Google Scholar, araştırma veritabanlarında bulunan az miktarda makale arar.
 • Unutmayın Google Akademik arar hem akran gözden geçirilerek olmayan akran bilgileri inceledim.
 • Google Akademik, makalelerin tam metni için ödeme gerektiren sonuçları döndürür.
  • Bununla birlikte, aynı konuyu veya belirli bir makaleyi kütüphane aracılığıyla ararsanız, sıklıkla kütüphaneden tam metin erişime sahip olursunuz, aksi halde, makalenin tam metnini Kütüphanelerarası Kredi yoluyla ücretsiz talep edebilirsiniz.
 • Sadece akran gözden geçirilmiş makaleleri veya daha sağlam kütüphane araştırma veritabanlarının birçoğunda olduğu gibi yalnızca tam metin makaleleri sınırlamanın bir yolu yoktur.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER