Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Google Akademik Profili Oluşturmak İçin İpuçları

Google Akademik Profili Oluşturmak İçin İpuçları
25 Aralık 2017 - 15:13 'de eklendi ve 434 kez görüntülendi.

Google Akademik Profilleri kullanışlıdır, ancak olabildiğince iyi değildir.

Bununla birlikte, Google Akademik Profiller dünya çapında birçok akademisyen için önemli bir araç. Peki, araştırmacılar Google Akademik Profillerin zayıflıklarını nasıl aşabilir?

Google Akademik Profiliniz için önemli ipuçları;

Google Scholar Profil verilerinizi temizleyin

Google Scholar Profilleri’nin “otomatik ekleme” işlevselliği sayesinde, Profilinizde yazmadığınız bazı makaleler bulunabilir.

Bu durumda, bunları iki yoldan biriyle kaldırabilirsiniz:

  1. Makalenin sayfasına ulaşmak için her suçlu makalenin başlığını tıklayıp üst yeşil çubuğun çöp kutusunu / “Sil” düğmesini tıklayarak

  2. Ana Profil sayfasından, her hatalı makalenin yanındaki kutuları işaretleyin ve üstteki yeşil çubuktaki açılır menüden “Sil” seçeneğini seçin

İlk etapta yanlış makalelerin profilinizde görünmesini önlemek isterseniz Profil ayarlarınızı, Google Akademik’den bir şey eklemeden önce onay için size e-posta göndermesini istemek üzere değiştirebilirsiniz. Bu değişikliği yapmak için ana Profil sayfanızdan en üstteki gri çubukta görünen “Daha Fazla” düğmesini tıklayın.  “Profil güncellemeleri” ni seçin ve ayarı “Otomatik olarak profilimi güncelleme” olarak değiştirin.

Zar atmak ister misin? Uyarılara kaydolarak (aşağıda nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi) ve görünen yanlış eklemeleri el ile kaldırarak profilinize otomatik olarak eklenen makaleleri yakından takip edebilirsiniz.

Profilinize eksik yayınlar ekleyin

Google Akademik, profilinize otomatik olarak yeni kağıtlar eklemeye oldukça iyi, ancak bazen makaleler çatlaklardan düşebilir.

Bir makale eklemek için ana Profil sayfasındaki üstteki gri çubukta “Ekle” yi tıklayın. Ardından, eksik makalelerinizi üç yoldan biriyle ekleyebilirsiniz:

  1. Sol gezinme çubuğundaki “Makale ekle” bağlantısını tıklayın. Bir sonraki sayfada, makale, kitap, tez, patent veya mümkün olduğunca diğer yayın hakkında çok açıklayıcı bilgi ekleyin. Ne kadar çok meta veri eklerseniz, Google Akademik’in çalışmalarınıza alıntı yapma şansı o kadar iyi olur.

  2. Google Scholar’ın yazdırabileceğini düşündüğü makalelerin bir listesini almak için sol taraftaki gezinme çubuğundaki “Makale ekle” yi tıklayın. Aslında  yazdığınız kelimeleri seçin ve üst kısmındaki “Ekle” düğmesini tıklayarak profilinize ekleyin.
  3. Scholar’ın başka bir ad altında yazmış olabileceğini düşündüğü makalelerin gruplarını incelemek için soldaki gezinme çubuğundan “Add article groups” seçeneğini seçin. Bu, mükemmel özelliklerden daha az yeni bir özelliktir-dolayısıyla, onu profilinize ekleme yöntemleri için son seçenek olarak listeledik.

Tüm yayınlarınız Profilinize eklendi mi? Güzel, şimdi devam edelim.

“Googlelanabilirlik”

Google Scholar Profillerine bir yararı, yayınlarınız için bir açılış sayfası olarak işlev görmesidir. Ancak bu işlevsellik yalnızca profiliniz “herkese açık” olarak ayarlanmışsa çalışır.

Profilinizi yükleyerek profil görünürlüğünüzü iki kere kontrol edin ve ana sayfanın üst kısmında, bağlı kuruluş bilgilerinizin altındaki “Profilim herkese açıktır” ifadesini okuduğundan emin olun.

Herkese açık değilse, profilinizin üst kısmındaki “Düzenle” düğmesini tıklayarak, “Profilim herkese açık” ‘ı seçip ardından “Kaydet” i tıklatarak profil görünürlüğünü değiştir.

İleriye gitmek için Google Scholar Profil verilerinizi kullanın

Google Scholar Profili’nin sınırlamaları, özgeçmişini tamamen değiştirmek için kullanamazsın, CV’nizi geliştirmek için Profil verilerinizi kullanabilirsiniz . Ayrıca, Profil verilerinizi yıllık raporlarda kullanabilirsiniz; uygulamalarınızı ve yayınlarınızın etkisini belgelemek istediğiniz diğer örnekleri de kullanabilirsiniz.

Google Scholar, kullanıcılara, ne yazık ki, atıf verilerini bir kopyasını indirmelerine izin vermiyor. Google Akademik Profil verilerinin yeniden kullanılması eski moda bir şekilde yapılmalıdır: kopyalama ve yapıştırma.

CV’nizi düzenli olarak kopyalanan ve yapıştırılan Google Akademik Profil alıntılarını içerecek şekilde güncellenmesinin bir yararı, Google Akademik profil verilerinizin düşük teknolojili bir yedek olması ve Google Akademik’in önerilmemesi durumunda önemli olmasıdır.

Alıntı yapıldığında güncel kalın

Google Akademik Profillere bir yararı, atıf yaptığınızda uyarıları almak için kendinizi “Takip Edin” edebilmenizdir.

Profil sayfanızı ziyaret edin ve profilinizin üst kısmındaki mavi “İzle” düğmesini tıklayın. Tıkla. Görüntülenen kutuya tercih ettiğiniz e-posta adresini girin, ardından “Uyarı oluştur” u tıklayın. Bir alıntı gönderdiğinizde artık bir uyarı alacaksınız.

Kolay değil mi?

Ayrıca, yeni bir makale otomatik olarak eklendiğinde e-postayla bilgi almak için kendi profilinizdeki “Yeni makaleleri izle” yi tıklayabilirsiniz; yukarıda # 1’de tartıştığımız gibi, Profilinizdeki bilgilerin temiz olduğundan emin olabilirsiniz.

Meslektaşlarınıza ve rakiplerinize göre güncel kalın

Benzer şekilde, başkası yeni bir atıf aldığında veya yeni bir yazı yayınladığında bir e-posta almak üzere kayıt olabilirsiniz. (Bunu meşgul akademisyenler için “iş zekası” olarak düşünmek hoşuma gidiyor.) Onları adıyla aramak, profil sayfasında “Yeni makaleleri izle” veya “Yeni alıntıları takip et” i tıklamak kolay.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER