Haber Personel Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Guinea Pig Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Guinea Pig Hakkında Bilmeniz Gerekenler
15 Mart 2018 - 11:19 'de eklendi ve 378 kez görüntülendi.

Guinea Pig’lerin Görünüşü

 • Guinea Pig yaklaşık 10 inç uzunluğundadır.
 • Birkaç kuyruk vertebinin cildin altında hissedilebilmesine rağmen, görünür kuyruğu olmayan yuvarlak bir gövdesi vardır.
 • Farklı kat tipleri ve renk desenleri ile çeşitli ırklar vardır. En yaygın olarak bulunan cinsler Amerikan (kısa pürüzsüz saç), Abyssinian (“swirls” adı verilen “swirls”) ve Perulu (uzun saçlı). Bu farklı ırklar arasında çok çeşitli renkler görülür.

Guinea Pig karar vermeden önce

 • Guinea Pig’ler sosyal hayvanlardır ve aynı cinsiyetten bir çift tutmayı düşünmelisiniz, böylece sosyalleşecek birileri vardır. Bir çift kadın en iyi seçiminizdir, çünkü bir çift erkek kavga etmeye eğilimli olabilir (özellikle kısırlaştırılmamışsa).
 • Onlar 10 yıla kadar duyulmamış olsa da, yaklaşık 5-7 yıllık bir beklenen ömrü ile orta derecede uzun vadeli bir taahhüttür.
 • Onlar gerek büyük kafes , ama neyse, onların ihtiyaçlarını karşılamak için kolay ev yapımı kafes .
 • Genellikle sessizken, kobaylar sesli olarak yüksek sesle konuşabilir ve hem gündüz hem gece aktif olabilirler.
 • Kobaylar ilk başta gergin olabilirler, ancak nadiren ısırırlar ve genellikle sık sık kullandıkları zaman çok uysal hale gelirler.
 • Genellikle iyi aile hayvanları yaparlar, ancak çocukların onları nazikçe halledebildiklerinden emin olun.

Bir Guinea Pig Satın Alma

 • Evcil hayvan dükkanları evcil hayvan kobayları için yaygın bir kaynaktır, ancak mağaza / personel Guinea Pig hakkında bilgili, iyi bir diyetle temiz bir şekilde muhafaza edip kobayları düzenli olarak tutuyorsa, sadece bir mağazadan satın alınmalıdır . Sürpriz bir çöpü önlemek için erkekleri ve kadınları ayrı ayrı barındıran mağazaları arayın.
 • Bir gösteri kalitesi, belirli bir cins ve hatta evcil hayvan kaliteli Guinea Pig arıyorsanız, yetiştiriciler sizin en iyi seçeneğinizdir. İyi bir damızlık, bebeklerin iyi bir şekilde sosyalleştiğinden ve erken yaşlardan ele alındığından emin olacaktır.
 • Sığınakların düşünebileceğinizden daha sık kobayları var. Bu, kobay’a hayatta ikinci bir şans vermek için harika bir yoldur. Barınaklardan gelen kobaylar, gençken çok fazla işlenmemişlerse ilk başta biraz daha çirkin olabilirler, fakat çoğu zaman bir rutin kurulduğunda yeni evlerine yerleşeceklerdir.
 • Bir Guinea Pig satın almak için hangi kaynak seçilirse seçilsin, bunların iyi sağlık , beden durumu, iyi sosyalleştikleri ve kullanımı kolay olduğundan emin olun .

Guinea Pig Seçme

 • Özellikle hızlı bir şekilde rahatlamıyorsa, ele alındığında panik olan Guinea Pig’lerden kaçınmaya çalışın.
 • Aşırı sessiz ve sakin (belki hasta) olan kobaylardan kaçının.
 • Guinea Pig uyanık ve aktif olmalıdır.
 • Aşırı sıska veya aşırı kilolu olan Guinea Pig’lerden kaçının. Vücut sağlam ve yuvarlak olmalıdır.
 • Burun, gözler, kulaklar ve arka uç temiz olmalı ve herhangi bir boşalma olmamalıdır.
 • Ceket (kürk) tam ve yumuşak olmalıdır.
 • Deriyi gevrek ya da kızarıklık açısından kontrol edin ve bitler gibi herhangi bir parazit belirtisi için dikkatli olun (genellikle kel alandaki kulakların arkasında gözle görülür).

Sağlıklı Guinea Pig Nasıl Seçilir

 1. Genel vücut durumuna bakın – bir kobay hiçbir şişlik veya topaklar ve darbelere sahip, ne yağ ne de sıska olmalıdır.
 2. Kobaylar parlak ve tuhaf olmalı ve asla uyuşuk olmamalıdır.
 3. Guinea Pig paltosu , çıplak yamalar olmaksızın iyi bakılmış (tam, kabarık ve pürüzsüz görünümlü) olmalıdır. Bald yamaları veya kırmızı lekeleri olan Guinea Pig kaçının. Aynı zamanda arka ucun etrafında kirlenme olup olmadığını kontrol edin, çünkü bu durum diyare ile ilgili bir sorun olabilir.
 1. Gözler, burun ve kulaklar temiz ve akıntıdan arındırılmış olmalıdır. Islaklık, lekelenme veya kabuklanma belirtileri için göz çevresindeki kürkü ve burnu kontrol edin.
 2. Dişlere bir göz atmaya çalışın, aşırı büyümüş olmamalı ve iyi hizalanmış olmalıdır. Ayrıca çene üzerinde ıslak veya keçeli kürk olup olmadığını kontrol edin.
 3. Guinea Pig nefes alması, sessiz ve işlenmemesi gereken, hırıltılı, tıklatma veya ses çıkarmayan nefes almayı gözlemleyin.
 4. Kobayın etrafta dolaştığını izleyin – etrafta hareket etmek için topallık, sertlik veya isteksizlik belirtisi olmamalıdır.
 5. Guinea Pig çevresine bak. Kafes taze yiyecek ve su ve kalabalık değil iyi erişimi olan, temiz olmalıdır. İyi koşullarda tutulan kobaylar daha az stresli olacak ve hastalığa daha az maruz kalacaklardır.
 6. Guinea Pig insanlara nasıl tepki verdiğini gözlemleyin – birçoğu ilk başta tüyler ürpertici olabilir ama ideal olarak, yaklaşılma konusunda nispeten sakin olan ve ele alınırken iyi olan bir kobay seçmeye çalışın. Her zaman kobayın aktif ve uyanık olmasına dikkat edin, ancak uyuşukluktan dolayı uyuşuk bir kobay gelebilir!

İpuçları:

 1. Guinea Pig yaşını bulmaya çalışın ve mümkün olduğunca genç olanı kabul edin (yaklaşık 6 haftalık bir Guinea Pig yavrusu yeni bir eve gitmesi gereken en genç olanı).
 2. Aynı kafesteki (ya da aynı sığınak, damızlık ya da dükkânda) kobaylardanherhangi biri hasta gibi görünüyorsa, oradan evlat edinme isteğinize karşı koyabilirsiniz (eğer bulaşıcı bulaşırsa, kobayda ileride olabilir ve ileride kalp krizi olabilir).
 1. Erkeklerin ve dişilerin ayrıldığından emin olun. Erkekler ve dişiler arasındaki farklılıkları öğrenin ve eğer kaynak onları ayırmıyorsa ya da kobayların cinsiyeti konusunda emin değilse, devam edin. Özellikle çok genç kobaylarda (yaklaşık 4 haftalık hamile kalabilirler, ama bu anne-için-aşırı derecede tehlikeli olabilir) sürpriz litre ihtimalinden kaçınmak en iyisidir.
 2. İlk önce bir sığınak deneyin – sonsuza dek ikinci bir şansa ihtiyaç duyan birçok kobay var.
 3. Bir yetiştiriciye giderseniz, mizaç ve sağlık gibi belirli hedefler için ürettiklerinden emin olun. Bir dükkana giderseniz, satın almadan önce Guinea Pig başa çıkabileceğinizi, hızlı bir sağlık kontrolü yapıp mizacını değerlendirebildiğinizden emin olun.

Evcil Hayvanlar Olarak Guinea Pig 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER