Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir
31 Ocak 2018 - 14:32 'de eklendi ve 418 kez görüntülendi.

Şeylerin İnternet Nedir?

Şeylerin İnterneti ya da IoT(nternet of Things), şu anda internete bağlanan, veri toplayan ve paylaşan dünyanın çeşitli yerlerindeki milyarlarca fiziksel aygıta bulunmaktadır. Cihazlara dijital zeka düzeyi bir insan dahil olmaksızın iletişim kurmalarını dijital ve fiziksel dünyanın birleşmesini sağlar.

İnternet’e bağlanabiliyorsa ve bu şekilde kontrol edilebiliyorsa, herhangi bir fiziksel nesne IoT cihazına dönüşebilir.

Bir akıllı telefon uygulamasıyla açılabilen bir ampul, bir hareket sensörü veya ofisinizdeki akıllı termostat veya bağlı bir sokak lambası birer IoT cihazdır.

Büyük ölçekte akıllı şehir projeleri, bölgeyi anlamamıza ve kontrol etmemize yardımcı olmak için tüm bölgelere sensörlerle kontrol edilebilir olmasını sağlayabiliyor.

Genellikle insanların eylemlerinden bağımsız olarak ağ ile iletişim kurabilen, internet bağlantısı olması beklenen cihazlar için kullanılmaktadır.

Şeylerin İnterneti  tüketiciler için yararları nelerdir?

IoT, evlerimizi, ofislerimizi ve araçlarımızı çevreyi daha akıllı, daha ölçülebilir ve daha anlaşılır hale getirebileceğimizi gösteriyor. Ev güvenlik sistemleri, içinde ve dışında neler olup bittiğini izlemeyi, ziyaretçileri görmeyi ve konuşmayı kolaylaştırır. Bu arada, akıllı termostatlar eve geri gelmeden önce ısınmamıza yardımcı olabilir ve akıllı ampuller, dışarıdayken bile evde gibi davranıyor olabilir.

Evlerin ötesine baktığınızda, sensörler çevremizin gürültülü veya kirli olabileceğini anlamamıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bu yeniliklerin birçoğu kişisel gizliliğimiz için önemli etkilere sahip olabilir.

 

Şeylerin İnterneti ve Akıllı Evler
Tüketiciler için, akıllı ev muhtemelen internetle bağlantılı şeylerle temasa geçme ihtimali olan yerdedir ve büyük teknoloji şirketlerinin rekabet halinde oldukları bir alandır.

Aile ve bakıcıların kendileri ile iletişim kurmalarını ve nasıl ilerlediklerini izleyerek daha yaşlı insanları bağımsız ve kendi evlerinde daha uzun süre tutmalarına yardımcı olabilirler. Evlerimizin çalışma biçimini ve bu ayarların değiştirilme becerisini daha iyi anlamak, örneğin ısıtma maliyetlerini düşürerek enerji tasarrufuna yardımcı olabilir.

 

Şeylerin İnterneti ve Mahremiyet
Yaptığınız her şeyle ilgili tüm verileri toplarken, IoT potansiyel olarak büyük bir gizlilik sorunu oluşturmaktadır.

Bu verilere ne olması hayati öneme sahip bir gizlilik maddesidir. Tüm akıllı ev şirketleri, verilerinizi toplama ve satma konusunda iş modellerini oluşturmaz, ancak bazıları bunu yapar. Birkaç farklı sensör okumasından bir kişi hakkında çok şey öğrenmek şaşırtıcı derecede kolaydır.

Tüketiciler yaptıkları alışverişleri ve bundan memnun olup olmadıklarını anlamalılar. Aynı hususlardan bazıları iş dünyası için geçerlidir: Örneğin, yürüttüğünüz ekip akıllı hoparlörler ve kameralarla donatılmış bir toplantı salonunda birleşmeyi tartışmaktan memnuniyet duyar mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER