Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

İş-Yaşam Dengesi Nedir ve Neden Önemlidir

İş-Yaşam Dengesi Nedir ve Neden Önemlidir
22 Aralık 2017 - 14:53 'de eklendi ve 398 kez görüntülendi.

Dünya genelinde İş-Yaşam Dengesi arayışına rağmen, çok az insan konseptin kabul edilebilir bir tanımını açıklayabilmiştir.

Önce iş-yaşam dengesinin ne olmadığını tanımlayalım.

İş-yaşam dengesi ulaşılabilir olanın doğru bir terim değilse ne olur?
Uzmanlar, insanların kavramı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak çeşitli alternatifler önermişlerdir.
Hareketli bir girişimci olarak bazen iş hayatını kişisel yaşamına uyması gerekir. Bazen, kişisel hayatının çalışma yaşamına uyduğu yollarını buluyor.

Bunu “yaşantısındaki çeşitli taleplerin birbirine nasıl temas ettiğini” anlatıyor. En önemli şey, zaman ve enerjinizi yönetme konusunda kontrol sahibi olduğunuzu hissetmektir.

En iyi bireysel iş-yaşam dengeniz , genellikle günlük olarak değişir . Bugün sizin için doğru denge sizin için yarın farklı olacaktır. Tek olduğunuzda sizin için doğru denge, evlendiğinizde veya çocuklarınız varsa farklı olacaktır; emeklilik durumunuza karşı yeni bir kariyer başlattığınızda.

Kusursuz, tek boyutlu uyuyor, dengeniz için çabalamanız gerekmiyor. En iyi iş-yaşam dengesi her birimiz için farklıdır, çünkü hepimiz farklı öncelikler ve farklı yaşamlar gösterir.

Bununla birlikte, etkili bir iş-yaşam dengesi tanımının özünde, her birimiz için önemli olan iki temel kavram vardır. Günlük Başarı ve Zevk , fikirler neredeyse aldatıcı kendi basitlik vardır.

Bu iki kavramdan daha kapsamlı bir anlam taşımak bizi olumlu bir İş-Yaşam Dengesi tanımlamanın yollarının çoğunu alır. Başarı ve Zevk büyük soruya cevap “Neden?” Neden daha iyi bir gelir istiyorsun … yeni bir ev … bugün koleje giren çocuklar … bugün iyi bir iş çıkarmaya … hiç çalışmaya gelmiyor mu?

Çoğumuz zaten Başarı anlamını iyi kavramış durumda. Ancak, Zevk kavramını biraz daha keşfedelim. İş Hayatı Dengesi tanımının bir parçası olarak, keyif sadece “Ha-Ha” mutluluğu anlamına gelmez. Bu, Gurur, Memnuniyet, Mutluluk, Kutlama, Sevgi, İyi Olma Anlayışı anlamına gelir: Yaşamın Tüm Sevinci.

Başarı ve Zevk, yaşamdaki değer madalyonunun ön ve arka tarafındadır. Tek bir tarafı olan bir madeni paraya sahip olmana kıyasla, diğerinden olmadan sahip olamazsın. Tek taraflı yaşamayı denemek, neden “Başarılı” birçok insan mutlu değil ya da olması gerektiği kadar mutlu değildir.

Benim kafein kaynağı diyet kolası. Ama ben biraz telaşlı diyet kola içicisiyim. Teneke kutuları ya da şişeleri sevmem, çeşmeyi severim. Çeşme içeceklerinde büyük bir fark var. Bu yüzden, evimden ve ofisten yaklaşık beş kilometre yarıçapındaki tüm iyi çeşmeleri biliyorum. Benim en sevdiğim, evimin yakınında Fitzgerald’ın adı altında küçük bir marketten oluşuyor.

Yaşam, arzusu olan değeri ve dengeyi sağlayacaktır.

Dört hayatım kadranının her birinde anlamlı günlük Başarı ve Zevk: İş, Aile, Arkadaşlar ve Benlik.

Evden eve dönerken yolda 20 dakika durup kendiniz için bir şeyler yapın? Ve eve geldiğinizde, kapıda yürümeye başlamadan önce, bu akşam evde veya evde keyif almak için odaklanmak mı istediğinizi düşünün. Kapıda yürüdüğünüzde buna göre hareket edin.

İş yerinde, yalnızca Başarıyı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda işin sevincini ve hayatın sevincini her gün yansıtarak kendi en iyi İş-Yaşam Dengenizi oluşturabilirsiniz . Bugün kimse sana şifre atmazsa, kendine sırtını vurun. Ve başkalarına da aynı şeyi yapmalarına yardımcı olun.

Ne zaman yaparsan, sadece işleri bitiremeyen bir insan olduğun zaman, aynı zamanda yapmayı seviyorsa, insanları sana çeker. Sizi ekibinizde istiyorlar ve takımınızda olmak istiyorlar.

 

İş-yaşam dengesi , çalışanların zaman ve enerjilerini iş ile yaşamlarının diğer önemli yönleri arasında paylaşma çabalarını destekleyen bir kavramdır. İş-yaşam dengesi, işyerinin taleplerine ek olarak aile, arkadaşlar, topluluk katılımı, maneviyat, kişisel gelişim, öz bakım ve diğer kişisel faaliyetler için zaman kazandırmak için günlük bir çabadır.

İş-yaşam dengesi, çalışanların daha dengeli bir yaşam sürdürmelerini kolaylaştıran politikalar, prosedürler, eylemler ve beklentiler geliştiren işverenler tarafından desteklenir .

İş-yaşam dengesi peşinde, stres çalışanlarının deneyimini azaltır. Günlerinin çoğunu işle ilgili faaliyetlerle geçirirler ve hayatlarının diğer önemli unsurlarını ihmal ediyormuş gibi hissederler; stres ve mutsuzluk ortaya çıkar.

İş-yaşam dengesi, çalışanların sanki hayatlarının tüm önemli yönlerine dikkat etmiş gibi hissetmelerini sağlar.

Yöneticiler iş hayatı dengesi isteyen çalışanlar için önemlidir. Kendi hayatlarında iş-yaşam dengesi peşinde olan yöneticiler, uygun davranış modelini oluşturur ve işçi-çalışma hayat dengesi peşinde çalışanlarını destekler.

İş-yaşam dengesi beklenen, etkinleştirilen ve desteklenen bir çalışma ortamı oluştururlar. İş-yaşam dengesi önemli olan olağanüstü çalışanları korurlar – ebeveynler gibi.

Ebeveynler için İş-Yaşam Dengesi

İş-yaşam dengesi çalışan ebeveynler için zor bir hedeftir.

Fakat siz ve çocuklar için gerçeğe dönüştürecek adımlar atabilirsiniz. Birçok büyük başarı gibi, zaman ve organizasyon gerekiyor – fakat çabaya değer.

İş-yaşam dengesi planlaması, bir sonraki işi kabul etmeden önce başlar. İlk olarak, gerçek ihtiyaçlarınızı en geniş perspektiften belirlemek için zaman ayırın. Örneğin, büyük gündüz bakımına yakın olan daha az ücretli bir işin başka bir seçenekten daha iyi olduğunu keşfetmek şaşırtıcı olabilir.

Ebeveynler, iş yeri hakkında dikkatlice düşünmelidir: işe gidip gelme öncesi bakım, işten önce, iş sırasında ve sonrasında çok değerli bağlanma zamanınızı harcayabilir veya onları bozabilir. Çocuğunuzu daha fazla gördüğünüzde elde ettiğiniz memnuniyet sizi işte çok daha rahat ve üretken hale getirebilir ve stresinizi önemli ölçüde azaltabilir. İşinize başlamadan önce yaşam kalitesini iş kriterlerinizin bir yönü yapın.

Gelen iş görüşmesi , şirketin görünümüne kulaklarınızı açık tutun evden , iş kültürü , zaman esnekliği vb, vb.

Genellikle, iş teklifi sırasında ve bazen bir şirketin web sitesinde sağlanan faydalar açıklanmaktadır . Eğer diğer çalışanlarla sohbet etme şansı bulursanız, kurum kültürünün aile dostu olup olmadığını sorun. Kreş parası var mı?

Acil durumlar için yeterli kişisel zamanınız var mı – ebeveynlere empati duygusu?

Süper-Ebeveyn Yemekleri
Sakin olmanın ve her hafta içi sabahın kaosuna kapılmamak için uzun boylu bir emir gelmişti, özellikle sabah saat 7’de kanadığında norm oldu. Yeniden başlatmayı deneyin ve güne, telaşsız, oturup, sağlıklı bir kahvaltı ile olumlu bir nota başlayın.

Kısa bir sabah aile yemeği – hatta 15 dakika boyunca – herkes için stres azaltır.

Aynı zamanda çocuklarınıza öncelik vermenizi sağlar. Başka taahhütler nedeniyle akşam yemeğinde bir araya gelemiyorsanız, en azından bu yemeği yiyeceksiniz.

Öğle yemeğinde çocuğunuzu alamaz ya da buluşamazsanız, arama yapmak için gerekli düzenlemeyi yapın. Bir çocuğun gündüzleri bir ebeveynden duyması güvenlidir. İkiniz için kısa bir check-in yapılması faydalı olacak.

Akşamları kaliteli zaman belirtin – özellikle akşam yemeğinde. Artık büyüdükçe çocuklarınızla biraz fazladan zaman artık çok yararlı olacaktır.

Columbia Üniversitesi’ndeki Bağımlılık ve Madde Bağımlılığı Üzerine Ulusal Merkezi’nin yayınladığı araştırmalara göre “Sık sık aile yemekleri (haftada beş ila yedi) olan gençler, aileleri ile mükemmel ilişkiler içinde olduklarını bildirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu” belirtti.

Televizyon, YouTube ya da bilgisayar oyunları akşamları doldurmak yerine, yatmadan önce hazırlanan aile faaliyetlerini planlayın. İşe yetişmek zorunda kalsanız bile, onları nişanlanmaya ve yakında tutmaya devam edin.

Diğer İş-Yaşam Dengeleme Teknikleri
Çocuğunuzu ofisine getirin ve elinizden geldiğince getirin ve onların fotoğraflarını veya yaratıcı çalışmalarını masanıza görmelerine izin verin. Bu onlara akıl ve kalbinizde olduklarını bildirmelerini sağlar. Onları sıklıkla düşündüğünüzü anlamalarına yardımcı olur ve yaptıklarınızın bir parçası da hissedecektir. Özel günlerini macera haline getirin.

Herkes için iş-yaşam dengesi, zaman yönetimi becerilerine sahip olmak demektir. İş gününüzü sürüklenmeye bırakırsanız, değerli dinlence ve aile saatlerini çalarsınız demektir. İşte bazı ek ipuçları:

Patronun programını tanı. Patronunuzla toplantı saatini en üst düzeye çıkarın; stratejik olmak ve idari personeliyle bunu başarmak için yakından çalışmak.
İşyerinde zamanınızı optimize etmek için ne zaman çağrı yapacağınızı ve ne zaman idari işlerinizi yapacağınızı bilin.
İnsanlar etrafında olmayacakları zaman aile tatillerini zamanlayın. Tatil zamanına bir geri sayım önerin, böylece patronunuz veya ekipiniz için sürprizler yoktur.
Telekomünikasyon işinde çalışıyorsanız , teknik aletlerinizin son teknoloji ürünü olduğundan emin olun. Cep telefonu kullanımınız sizi belirli zamanlara veya bölgelere sınırlarsa, o zaman planınızı gözden geçirebilirsiniz. Kolayca video konferans yapabildiğinizden emin olun.
Kişisel ve mesai saatiniz arasında net bir çizgi çizin. Patronunuzla açık beklentiler belirleyin.
Eğer aşırı alışkanlığınız varsa gerçekçi hedefleri azaltmayı düşünün, böylece başarılı olduğunuzu düşünün.
Patron olduğunuzda

Çalışanlarınızın iş-yaşam dengesi söz konusu olduğunda, saltanatları geri çekilmediğinizden emin olun. İzin vermeyi öğrenmek, kendine has, motive edilmiş bir personel inşa etmek için kâr payı ödeyecek.

Ebeveyn olarak rahat bir iş-yaşam dengesi elde etmek, sadece büyük bir kariyere kıyasla daha fazla gerçekleşmez. Strateji ve düşünce gerektirir. İş-yaşam dengesi bir emek emeği haline getirebilirsiniz – sonuçta aşkla ilgili.

Çalışanların iş-yaşam dengelerini teşvik etmek için başka işverenlerin neler yapabileceğini öğrenin .

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER