Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Liderlik ve Yönetim Nedir?

Liderlik ve Yönetim Nedir?
19 Aralık 2017 - 9:21 'de eklendi ve 396 kez görüntülendi.

Liderlik Nedir? Yönetim nedir?
“Lider” ve “yönetici” kelimeleri iş dünyasında en çok kullanılan kelimeler arasındadır ve genellikle birbirlerinin yerine kullanılırlar. Ancak, terimlerin gerçekte ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Yöneticiler Neler Yapıyor?
Bir yönetici, yönetimin dört önemli işlevini yerine getirme sorumluluğunu taşıyan bir organizasyonun üyesidir: planlama, örgütleme, liderlik etme ve denetleme. Ancak tüm yöneticilerin liderleri mi?

Çoğu yönetici aynı zamanda lider olma eğilimindedir, ancak yalnızca iletişim, motivasyon, ilham verme ve rehberlik sağlayan ve çalışanların daha yüksek üretkenliğe yükselmesi için cesaret veren liderlik sorumluluklarını yeterince yerine getirirlerse.

Ne yazık ki, tüm yöneticiler lider değildir. Bazı yöneticilerin liderlik özelliklerinin zayıf olması ve çalışanlar yöneticilerinden gelen emirleri yerine getirmekle yükümlü oldukları için yapmaları zorunludur; bu da mutlaka liderin etkisinde kaldığı veya esin kaynağı olduğu için olmaz.

Yönetimsel görevler genellikle bir iş tarifinin resmi bir parçasıdır; astlar meslek unvanı veya atamasının bir sonucu olarak takip eder. Bir yöneticinin odak noktası, örgütsel amaç ve hedefleri karşılamaktır; genellikle başka şeyleri dikkate almazlar. Yöneticiler eylemlerinin yanı sıra astlarının eylemleri için sorumlu tutulmaktadır. Ünvanıyla, performansları ve davranışları temel alınarak çalışanları teşvik, kiralama, ateşleme, disiplinleme veya ödüllendirme yetkisi ve ayrıcalık gelir.

Liderler Neler Yapıyor?
Yönetim ile liderlik arasındaki temel farklılık, liderlerin mutlaka bir yönetim pozisyonunda olmamaları ya da işyerinde bulunmamalarıdır. Basitçe söylemek gerekirse, bir lider örgütte bir otorite figürü olmak zorunda değildir; Bir lider herkes olabilir.

Yöneticilerin aksine liderler, kişilikleri, davranışları ve inançları nedeniyle takip edilir. Bir lider kişisel olarak görev ve projelere yatırım yapar ve yüksek bir tutku sergiliyor. Liderler, takipçilerinin başarısına büyük bir ilgi göstererek hedeflerini memnuniyetle ulaşmalarına imkân tanır; bunlar mutlaka örgütsel hedefler değildir.

Bir liderin takipçilerine sahip olduğu her zaman somut ya da resmi güç yoktur. Geçici güç, bir lider tarafından verilir ve liderin sürekli olarak takipçilerine ilham vermesi ve onları motive etme yeteneğine bağlı olarak şartlı olabilir.

Yöneticiler için Liderlik Eğitimi
Çalışanlara artık ne yapılacağı söylenemez. Şimdi, ekibinizle etkileşime girip hedeflerine ulaşmalarında onlara yardımcı olmanız gerekir. Sen yönlendirmiyorsun; takımınızı bakış açınızdan kazanırsınız. Dikte etme; ilham verir ve güçlendirirsiniz! Ekibinizin liderlik gelişimine odaklanarak ekibinize nasıl etkili bir şekilde katılabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bugünün iş dünyasında takımınızı başarıyla yönetmek için liderlik geliştirme gereklidir. Bu liderlik programı, yönetmeyi bırakıp liderlik etmeyi öğrenecek; ve sonuç olarak sizi organizasyonunuzun geleceği için hayati bir rol oynamaktadır. Liderlik eğitimine yatırım yapmak, önünüzde parlak bir kariyer yoluna sahip olmanızı sağlayacak ekibinizin yönetim temellerini oluşturmak için yardımcı olacaktır.

Nasıl Öğrenileceğini Öğrenin

  • Etkili koçluk tekniklerini oluşturun
  • Ana problem analizi ve karar verme
  • Değişimi etkin bir şekilde iletin
  • Dinleme becerilerini güçlendirmek
  • Takım başarısını coşkuyla tanıyın
  • Temsilci seçme sürecini öğrenin

Geçmiş yöneticileri çoğu zaman değişiklik yapmakla yükümlüdür, ancak onu takip etmemiştir. Bugünün başarılı liderleri, liderlik ekibi geliştirme becerilerini güçlendirerek takım performansını uyarlamaya ve geliştirmeye razıdır. Bu yönetim eğitim programı, itme işlemini durdurmak ve çekmeyi başlatmak için gereken becerileri pratik yapmanızı sağlar. Bu kurumsal liderlik programını alarak kendine güvenen, ilham veren, güçlendirilmiş ve hevesli ekipler yaratan çekici bir yönetici haline gelecektir!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER