Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

MEB´den TANAP Güzergahındaki Liselere “Proje” Çağrısı

MEB´den TANAP Güzergahındaki Liselere “Proje” Çağrısı
10 Ağustos 2017 - 13:10 'de eklendi ve 498 kez görüntülendi.

Millî Eğitim Bakanlığından, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) yolu üzerindeki Ankara, Eskikent, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne ile güzergah üzerindeki ilçelerde bulunan meslek liselerine proje hazırlamaları çağrısı yapıldı.

Türkiye ve Azerbaycan´ın iş birliğiyle ortaya çıkan TANAP projesiyle Avrupa´nın ve Türkiye´nin doğalgaz ihtiyacının karşılanması ve bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanması hedefleniyor. 2015´te TANAP Boru Hattı boyunca yapılan saha ziyaretleri ve masaüstü çalışmaları sonrasında hazırlanan “İhtiyaç Analizi Raporu” temel alınarak TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının öncelik alanlarını ve finansal sınırlarını belirleyen planlama ve strateji dokümanları oluşturuldu.

Hat boyunca ekosistem ile ahenk oluşturulacak
Analizlerde yatırım uygulamasının öncelik alanları olarak sosyal ve çevresel olmak suretiyle iki temel konu belirlendi.
Bu kapsamda, TANAP güzergahı üzerinde uygulanan bir yatırım ve kalkınma projeleri destek programı olan TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) 2015´te uygulanmaya başlandı. Bu uygulamalar ile TANAP Boru Hattı boyunca ekosistem ile uyumlu bir birlik kurarak, ekonomik ve sosyal kalkınmaya ve doğal kaynakların korunmasına katkı vermek amaçlanıyor. Bu bağlamda sağlanacak fon desteğinin hibe olarak verilmesi kararlaştırıldı.

Çağrı okullara ulaştı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TANAP yolu üzerindeki Ankara, Eskikent, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne ile ilçelerindeki meslek liselerine proje hazırlamaları çağrısı yapıldı. Proje müracaatsu ölçütler dahilinde, güzergahta bulunan Ankara (Bala, Gölbaşı, Haymana, Polatlı), Eskikent (Günyüzü, Sivrihisar, Çifteler, Mahmudiye, Seyitgazi, Odunpazarı, Tepebaşı, İnönü), Bursa (Harmancık, Orhaneli, Büyükorhan, Mustafakemalpaşa), Balıkesir (Suslinkuk, Manyas, Gönen), Bilecik (Bozüyük), Kütahya (Domaniç, Tavşanlı), Çanakkale (Biga, Gelibolu), Tekirdağ (Şarköy), Edirne (Keşan, İpsala) il ve ilçelerinin sınırları içerisinde uygulanmak üzere projeler geliştirilecek.

Bu kapsamda, güzergah üzerindeki meslek liselerinden, doğalgaz, makine teknolojileri, inşaat gibi alanlarda proje yürütecek okullara donanım ve atölye desteği, öğretmenlere ise konuy ile ilgili işbaşı eğitimleri verilecek. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce, boru hattının geçtiği ve uygulama kapsamında fon sağlanacak illerin il milli eğitim müdürlüklerinin Ar-Ge birimlerine ve meslek liselerine ve kurumlara, okul aile birliklerince proje hazırlama ve yürütmeleri konusu ile ilgili yöntem destek sağlanması için gerekli talimat verildi.

Okul aile birliklerince proje hazırlık ve sunu çalışmaları devam ediyor. Okul aile birliklerinin müracaat sahibi olabileceği uygulama, 23 Ağustos 2017´ye kadar müracaatlara açık olacak. Konuy ile ilgili ayrıntılı bilgi, müracaat dokümanları ve rehbere www.tanap-seip.com urlinden ulaşılabilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER