Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Sınav Odaklı Değil Bilgi Odaklı Eğitim

Sınav Odaklı Değil Bilgi Odaklı Eğitim
15 Aralık 2017 - 9:58 'de eklendi ve 388 kez görüntülendi.

Ülkemizde izlediğimiz eğitim sistemi ile ilgili yanlışımız var mı?
Genel eğitim sistemi, öğrencileri geleceğe hazırlamaktan ziyade sınavlara odaklanır ve bilgilerini ona göre test eder. Bu nedenle, öğrenciler gerçek kapasitelerini veya bilgilerini değil, sadece kendi saklama güçlerini gösteren denemelerden faydalanmak zorunda kalıyorlar. Bu yüzden mühendisler bugün teknolojide gerçek iş yapamıyor ve doktorlar hizmetlerine ihtiyacı olan insanlara iletemiyor.

Sorun sistemde mi yoksa eğitim bütün olarak mı var?
Günümüzde öğrenciler tamamen mesleğe yönelmek ve bilgi edinmek veya konuyla ilgili araştırma yapmak yerine, sınavlarda ihtiyaçları olan bilgileri alırlar.

Üniversitelerimizde, altyapı mevcut ve iyi bir fakültelere sahibiz, ancak araştırma yapma motivasyonuna sahip değiliz.

Tıp alanında bile, kimse araştırma yapmak için harekete geçmiyor, çünkü genelde her şey çok uygulama ve iş odaklıdır.
Ama bu da günümüzün bir gereğidir.
Evet, ama gerçek öğrenme pahasına değil. Hindistan’ın eğitim sistemi yalnızca ticari kazanımlara bakar ve öğrenciler parasal geleceğine bakmaya eğitilirler. Müfredat ayrıca bir sınavı temizlemek ve belli mesleklere girmek için kurulmuştur. Öğrenme bir öncelik değildir.

Düzenleyici olanlar ve politikalar üretenler eşit derecede sorumludur. Sistem, incelemeyi kaldırmak için bir yarış tarafından öğrenmenin değiştirildiği bu seviyeye kadar bozulmuş olursa, düzenleyiciler ve politika yapıcılar, bu anormalliği düzeltmek için zamanında davranmadığı için sorumludurlar. Kurallar ve düzenlemeler için de yeterli değildir, bunların nasıl uygulandığını önemlidir. Devlet organları kontrol kurumları değildir. Bu bir öncelik olmalı. Ayrıca, gerçek öğrenimi teşvik eden iyi kurumlar için müdahale olmamalıdır.

Mevcut uygulama, özel sektörün ayrım gözetmeksizin eğitime doğru yaklaşımını kabul ettirmek mi?
Devletin sahip olduğu eğitim mühendisliği ve tıp kolejlerinin çoğu, altyapı ve öğretim açısından donanımlı değildir ve kalitesi sıkıntı çekmektedir. Daha iyi devlet kurumları, kendilerine girmek isteyen çok sayıda öğrenciyi barındırabilir. Böylece özel sektörün ihtiyacı ortaya çıkıyor. Boşlukları dolduruyorlar.
Fakat özel sektör kurumları da çok yüksek ücret talep ediyor.
Evet, çoğu özel kuruluş bu durumdan faydalanıyor ve yüksek ücret talep ediyor. Kırsal alanda çok iyi öğrenciler var, ancak bugün iyi eğitime sahip değiller.
Bazı eyaletlerde devlet, eyaletiniz (Tamil Nadu) da dahil olmak üzere ücretleri düzenler.
Evet, ancak sadece özel sektör kurumlarına odaklanmak yerine hükümet eğitim kurumlarının kalitesini güçlendirmeli ve geliştirmelidir. Bunu yaptıktan sonra, kaliteli eğitim uygun fiyatlı hale gelecek ve herkes onlara katılmak isteyecektir. Şimdi, bu kurumların bir kaç öncü olmaksızın standartları o kadar çok yere düştü ki hiç kimse oraya gitmek istemiyor. Herkes çok yüksek bir maliyetle bile özel sektör kolejlerine gidiyor.
“Birleştirilmiş mühendislik sınavları iyi bir fikirdir. O olmadan, birçok kırsal öğrenci içeri giremeyecek. ”
Çözüm nedir? Sistemi nasıl düzenleyebiliriz?
Bunu yapmanın bir yolu kamu-özel ortaklığıdır. Pek çok sektörde başarılı oldu, öyleyse neden eğitimde değil? Özel sektör kurumları geliştirebilir ve altyapı sağlayabilir ve hükümet müfredatı oluşturabilir ve yönetebilir. Aslında politika yapıcılar, profesyoneller ve halk, iyi eğitim kurumları kurma amacı ile bir araya gelmelidir. Birçok öğrenciye mümkün olduğu kadar çok üniversiteye sahip olmak iyidir, çünkü pek çok öğrenci iyi bir üniversiteye katılma fırsatı bulamıyor. Fakat hükümet, kurulduğu andan itibaren altyapı, fakülte, tesis ve müfredat gibi her konuda sıkı bir denetime sahip olmalıdır. Her iki yılda bir kurumlar akreditasyona başvuran periyodik bir akreditasyon sistemi olmalıdır ve düzenleyici kurumlar bütün normların takip edilip edilmediğini kontrol etmelidirler,
Yolsuzluk, kurumlarda olduğu kadar düzenleyici kurumlarda da yaygın.
Evet, koltuklar bugün çok para karşılığında satılıyor. Bunun nedeni, özel kuruluşların altyapıyı kurmak için çok para harcamak ve bunu herhangi bir şekilde geri almaya çalışmaktır – titiz ve vicdansız. Bu tamamen ortadan kaldırılması gereken bir şey.
Birleştirilmiş mühendislik sınavları hakkında büyük bir tartışma var. Bu sağlıklı bir fikir mi?
Bu iyi bir öneridir ve tıp fakültelerine de genişletilmelidir. Giriş sınavları olmadan, birçok kırsal öğrenci içeri giremiyor çünkü büyük şehirlerden gelenlerin yüksek nota atma ve puanlama avantajı var. Ortak bir sınavla herkes eşit derecede temel alır.
Kurumunuz olan Aravind Göz Bakım Grubu, adil oyun örnekleri koydu ve bu sistemde değerler ve ilkelerle dikkat çekiyor. Bunu nasıl yapmaya devam ediyorsun?
Kendi standartlarımızı belirledik ve tamamen üstün buluyoruz. Öğrenim ücretlerimiz ihtiyaçlarımıza göre geliştirilmedi ve değer temelli eğitim sağlıyoruz. Bir kursa başlamadan önce altyapı ve fakülte gibi uygun tesislerin mevcut olmasını sağlıyoruz. Öğrencilerin öğrenmek için çok fedakar olduklarını unutamayız. Ve biz periyodik değerlendirme yapıyoruz.
Bugünkü öğrencilere anlatmak istediğiniz bir şey var mı?
Kolej eğitiminin temel dayanağı olduğunu hatırlamalıdırlar. Öğrenmek için alacakları tek yer budur. Dışarıdıklarında, burada öğrendiklerini uygulamak zorunda kalacaklar … dışarıda öğrenmek için bir şans bulamayacaklar. Bu nedenle, fırsatı değerlendirip en iyi sonucu alması gerekir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER