Haber Personel Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Sınavlara Hazırlık Strateji ve Önerileri

Sınavlara Hazırlık Strateji ve Önerileri
10 Ocak 2018 - 14:30 'de eklendi ve 453 kez görüntülendi.

Şu soruların cevaplarını öncelikle bir yere yazın.

 • Sınavı için ne kadar zamanım olacak?
 • Sınavda kaç tane soru var?
 • Her sorunun puanlaması nasıl bölümler arası soru değeri nedir?
 • Sınav hakkında temel konu başlıklarını çıkartın.

 

Bir Hedef Puanı Ayarlayın

İlk beceri taban seviyenizi hissettikten sonra, ne kadar iyileştirmek istediğinize yönelik bir hedef puan belirleyin. Hedef skorunuz, sahip olduğunuz zaman diliminde gerçekçi bir şekilde başarabileceğiniz bir şey olmalıdır.

Kitap ve Kaynak Seçimi

Kitap almadan önce seviyenizi bilmeniz ve ona göre kaynak satın almak çok önemli.

Kitap olarak piyasada bir çok yayının kitapları mevcuttur. En önerilen kitap hangisi diye soracak olursanız; kitap içerikleri ve anlama şeklinize göre değişeceği gibi, kitapların anlatış şekilleri de değişmektedir. Soru türü olarak belirlenen her sorudan yeterince soru çeşidi çözmek ve konuyu kavradığından emin olmak gerekir. Konu ve soru çözme stratejinizi belirledikten sonra geriye sınav sürecini yönetmeniz kalıyor. Bu da çıkmış sınavlardan deneme ve piyasadaki farklı yayınlardan denemeler çözerek geliştirilir.

ALES hazırlık kitapları, YDS hazırlık kitapları, YKS hazırlık kitapları, Taşerson Sınavı hazırlık kitapları daha bir çok piyasada dolaşan kitaplar ile çalışmak ya da online içeriklerden faydalanmak gibi seçenekler ile bir çok kaynak ve materyal bulabileceğiniz yer bulunmaktadır. Bilgiye erişmek artık çok da zor değil. Önemli olan stratejiniz, hedefiniz ve planlamanızdır.

Her sınava hazırlık sınavın türü, içeriği ve kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda sınavlara hazırlanırken kendinizin nasıl öğrendiğiyle ilgili bilgileri de göz önünde bulundurarak stratejilerinizi oluşturun. 

Sınava Hazırlanırken Ne Yapabilirim

 • Sınava hazırlanmak stresli ve zaman alıcı olabilir, ancak olması gerekmez. Stres veya tıkıştırmaya gerek yoktur. Vaktinden önce birkaç basit şey yaparak, sınavda ortaya çıkan her şeye hazır olduğunuzdan emin olabilirsiniz.
 • Sınavlara hazırlanmanın en etkili yollarından biri, geçmiş soruları kullanarak pratik yapmaktır. Bu, soruların formatına alışmanıza yardımcı olur.
 • Sınavın her bölümünde doğru miktarda zaman geçirdiğinizden emin olmanız için de iyi bir süreç yönetimi yapmalısınız.
 • İyi not alın. İyi not tutan biri değilseniz ya da notlarınızda “eksikler” varsa, bir arkadaşınızın notlarından da faydalanın.
 • Notlarınızda eksiklerin nerede olduğunu görmek için notlarınızı arkadaşlarınızla karşılaştırın.
 • Aldığınız Notlarınızı tekrar tekrar okuyun. 
 • Çalışırken not alın. Evet, daha fazla not alın. Bilgileri de vurgulayıp altını çizebilir daha kalıcı öğrenmek için belirginleştirmek amaçlı bilgileri işaretleyin.
 • Karmaşık konularda adım adım adım ilerleyin ve parçalara bölerek çalışın. 
 • Örneğin, tarihi olayların sırasını öğrenmeye çalışıyorsanız, gerçekleşen her olayı sıralarına göre listeleyin. Her olayı etkileyen zaman çerçevesini ve olayları yazın.
 • Zaman muhtemelen en önemli faktördür. Yapılan bir araştırmaya göre, insan beyni sabah saat 5 ila akşam 8 arasında ve akşam 7 ila 11’de akşamları en aktif durumda. Bu nedenle, bu zamanlamalar sırasında okuyan öğrencilerin, diğerlerine kıyasla azami bir saklama gücü vardır.
 • Kendinizdeki gelişimi fark etmek için bir süre denemelerinizi takip edip her deneme sonrası analiz yapmanız ve ona göre tekrar çalışmanız gereken konuların üstünden geçmelisiniz.

Başarmak ve hedefinize ulaşmak istiyorsanız ertelemeyin ve tekrar tekrar deneyin. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER