Haber Personel Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Stalk ve Stalklamak nedir

Stalk ve Stalklamak nedir
01 Kasım 2017 - 15:18 'de eklendi ve 372 kez görüntülendi.
Stalk kelime anlamı olarak “Sessizce yaklaşmak, gizlice sokulmak, kol gezmek, sinsice izlemek, ağır adımlarla yürümek, azametle yürümek, sarmak” anlamlarında kullanılmaktadır.

Eski sevgili, arkadaş ve tanıdıklarının twitter, facebook, foursquare gibi sitelerdeki profillerini ziyaret etme izleme gözetleme de denilebilir. Eğer hesapları korumalıysa fake hesap açıp ekleyen stalklarda bu bir saplantı haline gelmiştir.

Sürekli birini gözetleyen kişiye yani stalklayan kişiye de stalker denmektedir.

Bir stalker profili

 • Stalkerler takıntılı olma eğilimindedirler. Mağdurlarını ilgilendiren gelecek için bir çok öngörü ya da planlarda bulunabilirler.
 • Stalkerler, çok zayıf sosyal becerilere sahip olma eğilimindedir ve davranışlarıyla ilgili yanlış bir şey göremezler.
 • Birkaç izci, eylemlerinin diğerlerini nasıl incittiğini görüyor ve toplum kurallarının onlar için geçerli olduğuna inanmıyorlar.
 • Tehdit edici, korkutucu veya hatta birini takip ettiklerini düşünmüyorlar.
 • Çoğu istifçi, eylemlerini yalnızca hedeflerine yaklaşmaya, onlara yardım etmeye ya da sevgisini kazanmaya yönelik girişimler olarak görür.
 • Stalkerler genellikle mağdurlarını bilgi için kamusal kayıtlar vasıtasıyla veya mağdurların ailesini ve arkadaşlarını manipüle ederek ‘araştırıyorlar’.
 • Stalkerler genellikle mağdurun arkadaşlarından, çalışma yerinden ve mağdurun ailesinden bilgi alır.
 • Romantizmle takıntılı sapanlar kurbanın onlarla bir ilişki istemediğine inanmayı reddetmektedir.
 • Stalking, biraz algılanan hafiflik nedeniyle bir misilleme şekli olabilir. Gerçekten de, pek çok cinsel taciz mağduru tacizlerini bildirdikleri için misillemeyle dolaştığını bildiriyor.
 • Bir takipçisi o kadar incelikli olabilir ki, kurban, bunun olup bittiğinin farkında bile olmayabilir.
 • Her zaman izlenen ilk kurban değil. Bir stalker aynı zamanda aileyi, arkadaşları ve diğer çalışanları taciz edebilir.

Stalker Çeşitleri

Reddedilen Stalker

Motivasyon: Bu stalker türü, partnerinin (romantik veya yakın dostluk) ilişkilerini sona erdikten sonra veya ilişkileri sona erdirmeyi niyetindeyken saplamaya başlar. Bu stalker türü, kurtulan ile tekrar ilişki kurmak ya da kurtulan hakkında intikam almak istiyor. Stalker’ın hedefleri, kurtarılanın yanıtlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kişilik: Bu stalker türü, yüksek narsisizm ve kıskançlık seviyesine sahip olabilir. Bu tür stalker, aşağılanma, aşırı bağımlılık ve / veya zayıf sosyal beceriler ve sonuçta zayıf bir sosyal ağa sahip olma duygularına da sahip olabilir.

Stalking Davranışları: Bu tip stalker sıklıkla en kalıcı ve müdahaleci stalker türüdür ve hayatta kalanlarının aranmasında yıldırma ve saldırı uygulamak daha olasıdır. Eşinle olan ilişkide şiddet öyküsü nadir değildir.

Süre ve Suçluluk: Bu tip bir takipçisi, genellikle, takip davranışlarını sona erdirmeyi amaçlayan çabalardan en fazla dirençlidir.

Küstah Stalker

Motivasyon: Bu dolandırıcı, kurtulanlarını korkutmak ya da sıkıntıya çekmek ister ve sık sık hayatta kalanlardan saptırır ve onları üzen birine intikam almak için saplar. Bu stalker türü, kurtulanlarını geçmişte ezilmiş veya aşağılanmış olanlarla benzerlik taşıdığına ve bir zalime karşı geriye dönük ayakta kalanlar olarak gördüğüne inanmaktadır.

Kişilik: Bu stalker türü genellikle irrasyonel olarak paranoyaktır.

Hayatta Kalma Karakteristiği: Bu tip bir takipçisi, sıklıkla canlarından tutuklanan kişileri doğrudan rahatsız edebilir veya üzgün oldukları bir grubu temsil eder. Kurtulan kişi, takipçinin bildiği biri veya tamamıyla yabancı biri olabilir.

Stalking Davranışı: Bu tip stalker en saplantılı ve kalıcı stalker türü olabilir. Bu tip bir takipçinin sözlü olarak hayatta kalanlara tehdit etmesi muhtemel ve hayatta kalanlara fiziksel olarak en az saldırı yapma ihtimali düşük olanlardan biridir.

Süre ve Suçluluk: Erken yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalırsak bu tür bir takipçisi muhtemelen takip etmeyi bırakacaktır. Takip ne kadar uzun süre devam ederse, daha az etkin yasal yaptırımlar da olacaktır.

Yırtıcı Stalker

Motivasyon: Bu stalker türü kurtulanlarını kendilerine, genellikle cinsel saldırı planına girerek saplar ve kurtulan üzerindeki cinsel tatmin ve güç sözü ile motive edilir.

Kişilik: Bu stalker türü genellikle benlik saygısı zayıflar, zayıf sosyal becerileri vardır (özellikle romantik ilişkilerde) ve normal istihbarattan daha düşük olabilir.

Hayatta Kalma Özellikleri: Bu stalker türü, tanıdıklarından birini veya tamamen yabancı birini kemiriyor olabilir.

Stalking Davranışları: Bu tip stalker genellikle taciz etmez veya taciz halindeyken hayatta kalanlarla temas kurmaya çalışmaz. Bu tür kurtulan davranışları sucyh olarak yapabilir: Mağdurun gözetimi, müstehcen telefon görüşmeleri, teşhircilik, fetişizm ve röntgencilik.

Süre ve Suçluluk: Bu tip bir takipçisi, diğer stalker türlerinden daha kısa süre dolabilir ve hayatta kalanlarla fiziksel olarak şiddet kazanma potansiyeline sahiptir.

Yakınlık Arayan

Motivasyon: Bu stalker türü, kurtarılan kişi ile samimi, sevgi dolu bir ilişki kurmayı amaçlar ve kurbanın onlara aşık olduğuna inanabilir. Bu bir aldatmacadır. Stalker, kurtulan kişinin arzularını tatmin edebilen tek kişi olabileceğine ve hayatta kalanı ideal bir ortak olarak gördüğüne inanıyor. Stalker, hayatta kalanlardan gelen her türlü yanıtı teşvik olarak bile olumsuz tepkiler olarak yorumlayabilir ve kurtulan kişiyi takip etmek için yaptıkları her şeyden ötürü kendilerine aşk borcu olduğuna inanabilir. Bu stalker türü, kurtulanların onlara olan sevgisiyle ilgili inançlarını değiştirmeye karşı çok dirençlidir.

Kişilik: Bu stalker türü çoğunlukla utangaç ve tecrit edilmiş bir kişidir ve sıklıkla yalnız yaşar ve hayatlarında yakın ilişki kurmaz.

Hayatta Kalma Karakteristikleri: Bu tür kaçakçılar tanıdıklarını ya da yabancıyı tamamlayabilir.

Stalking Davranışları: Stalker, kurtulan tarafından reddedildiğini fark ederse, tehdit edici veya şiddetli olabilir. Bu tip bir takipçiye şu davranışlarda bulunulabilir: mağdurun mektuplarını yazması; kurtulanla telefonda arama; ya da hayatta kalanlara hediye göndermek. Hayatta kalan kişi başka biriyle girerse ya da romantik bir ilişki sürdürürse, stalker kıskanabilir.

Süre ve Suçluluk: Bu stalker türü, reddedilen stalker dışındaki her türden daha uzun süre taciz eden, en kalıcı tipte takipçisidir. Stalker, yasal yaptırımlara genellikle tepkisizdir; çünkü bunları, kurtulan için duydukları sevgiyi gösterecek zorluklar olarak görürler.

Haksız Tercihen

Motivasyon: Bu stalker türü, kurtulan ile romantik bir ilişki kurma arzusuyla motive edilir ve sosyal becerilerinde bozulma vardır.

Kişilik: Bu stalker türü kurtulan kişinin duygularından kopuk olabilir ve herhangi bir kişinin onlara çekilmesi gerektiğine inanabilir.

Hayatta Kalma Özellikleri: Bu stalker türü genellikle tanıdıklarını saplar, ancak yabancılarla dolup taşabilir.

Stalking Davranışları: Bu tip stalker tipik olarak şu davranışları içine alır: reddedildikten sonra tekrar tekrar talep etme; sürekli arama; ve hayatta kalan kişinin elini tutmaya çalışmak ya da kurbanını öpmek.

Süre ve Suçluluk: Bu stalker türü, diğer stalker türlerinden daha kısa sürelerle saplanır ve geçmişte diğerlerini takip eder. Bu stalker, yasal işlemle veya danışmanlık talep ettikten sonra genellikle hızlı bir şekilde takip etmeyi durduracaktır.

Erotomani ve Morbidly Infatuated

Motivasyon: Bu stalker, hayatta kalanlar, bu doğru olduğunu önermek için hiçbir şey yapmamış olsalar bile sevdiklerini düşünür ve yapmadıkları ve asla takipçiyi sevmeyeceklerini ifade etmiş olabilirler. Stalker, mağdurun söylediğini yeniden yorumlamakta ve mağdurun onları sevmesi ve mağdur ile hayal edilen romantizmi hayatlarının en önemli parçası haline getirdiğine olan inancını desteklemektedir.

Kişilik: Bu tür stalker akut paranoya ve / veya sanrılarla karşı karşıya kalabilir.

Hayatta Kalma Karakteristikleri: Bu tip stalker genellikle daha yüksek bir sosyal sınıfın kurtulanlarını seçer.

Stalking Davranışları: Bu stalker türü sürekli olarak hayatta kalanlara yaklaşmaya ve iletişim kurmaya çalıştı.

Süre ve Suçluluk: Bu stalker türü bazen psikolojik muameleye karşı iyi yanıt verebilir ve genellikle barajların arkasında kısa süre içinde yasal işlem tehditlerinde tepkisizdir. Psikolojik muamele olmadan, serbest kaldıktan sonra kurtarılan kişiyi takip etmeye devam etmeleri muhtemeldir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER