Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Teknoloji Derecesine Sahip Kadınlar ve İş

Teknoloji Derecesine Sahip Kadınlar ve İş
22 Aralık 2017 - 15:07 'de eklendi ve 388 kez görüntülendi.

Geçen yıl yüksek lisans derecesi ile mezun olanların kariyer başlangıç ​​aşamaları, Ağustos ayında sunulan 2013 Aday araştırmasında belgelenmiştir. Rapor, ustaların çalışmalarından çalışma hayatına geçiş üzerine yoğunlaşıyor ve mezunların araştırma yapma motivasyonunu, ayrıca maaş seviyelerini ve çalışma yaşamına uyumlarını belgeliyor.

Araştırmacı Liv Anne Støren, “Bu yıl aday araştırmasında toplumsal cinsiyet perspektifi üzerinde daha önce bu raporlarda yaptıklarımıza nazaran daha fazla odaklandık” diyor. Yazarlardan birisi olan İnovasyon, Araştırma ve Eğitim Nordic Enstitüsü (NIFU) raporun.

“Bu, toplumsal cinsiyet bakış açısı, genel olarak NFÜ’nün eğitim analizlerinden hiçbir şekilde eksik olmadığı için değil, önceki aday anketlerden alınan raporların cinsiyete büyük bir derecede hitap etmediği için değil.”

Doğal bilim ve teknolojideki kadınlar, en çok uyumsuzluk yaşarlar

Anket Norveç’teki son masterın mezunlarının 2013 baharında bitirme sınavını tamamlamalarından altı ay sonra gönderildi ve diğer şeyler yanında işgücü piyasasındaki durumları belgelendi.

Sonuçlar, bu röportaj sırasında çoğunluğun – dokuzunun – büyük çoğunluğunun istihdam edildiğini gösteriyor. Bununla birlikte, herkesin ilgisini çeken, yani eğitimlerinden edindikleri uzmanlığa karşılık gelen bir işi vardır. İlgili olmayan iş ve işsizliğin yanı sıra “uyumsuzluk” ile ilgili diğer faktörler aşırı eğitim ve eksik istihdam.

Støren, “Doğal bilimlerdeki ve teknolojideki kadınlar, kariyerlerinin başlangıcında erkeklerden çok daha fazla uyumsuzluk yaşıyor” diyor.

Bu durumlarda uyumsuzluk, çoğunlukla kişinin eğitimi ve işsizlik gibi kısmen zamanlı çalışma gibi gereksiz işe neden olur.

“Bu, başka herhangi bir alanda görmediğimiz cinsiyet farkı. Uyumsuzluk özellikle çocuk bakımı sorumlulukları taşıyan kadınlar için geçerlidir, ancak çocuksuz kadınlar için de geçerlidir. Buna karşın, diğer alanlardaki eğilimler, mezun olan kadınların erkeklerden biraz daha az işsizlik yaşaması “dedi.

Støren’e göre, bu yanlış ayarlamanın nedenleri belli değil.

“Bu, doğal bilimler ve teknoloji içinde aldıkları eğitimden kaynaklanıyor olabilir ve bunun sebebi, gidecekleri iş türüne bağlı olabilir. Bunu raporda daha yakından incelemek için yeterli sayısal veriye sahip değiliz. Fakat önemli farklılıklar görmek ve bu farkın diğer alanlarda bulunmadığını söylemek için yeterli veriye sahibiz “diyor Støren.

“Çocuk bakım sorumluluklarına sahip kadınlar açısından, ilgili işlerde çalıştırılmak için daha fazla sorun yaşamak olabilir ve bu nedenle daha az alakalı bir işle uğraşırlar. Bunun için çeşitli bireysel nedenler olabilir, ancak doğal bilim ve teknoloji alanları yeterince benzersizdir ve bu şekilde belirtilmelidir “diye belirtmektedir.

“Kadınların diğer sanayilere geçtiği biliniyor”

Eşitlik Merkezi’nden Goro Ree-Lindstad, teknoloji derecesi olan bazı kadınların endüstri dışında çalışmak eğiliminde olduğunu doğruluyor.

“Ancak, bulgular hakkında biraz şaşırtıcı olan bazı şeyler var. Reel-Lindstad, doğal bilimler ve teknolojide uzmanlığa duyulan büyük talep olduğunu duyuyoruz, bu nedenle kadınların talep edilen uzmanlığa sahip oldukları zaman diğer endüstrilere geçiş yapma riski çok yüksek “diyor Ree-Lindstad. tüm raporu okumadığını söyledi.

“Aynı şekilde, bu alandaki erkeklerden daha büyük bir yüzdesinin diğer endüstrilerde istihdam edileceğini çok iyi biliyoruz” diyor.

“Belki de bu eğilimin kişinin kariyerinde oldukça erken göründüğünden şaşırmamalıyız.”

Ree-Lindstad, Eşitlik Merkezi’nin teknoloji mesleklerinde kadınlara yönelik projesinin (Kvinner i teknologiyrker) proje yöneticilerinden biridir. Projenin amacı, uzun süredir erkek egemen bir alan olan teknoloji meslek odalarında daha fazla kadını işe almak ve elinde tutmaktır. Bununla birlikte, kadınların oranı son yıllarda artmakta ve Agder Üniversitesi sonbaharda, son sekiz yılda kurumda teknoloji okuyan kadın sayısının 126’dan 362’ye yükseldiğini bildirmiştir. Buna ek olarak, üniversite bina tasarım parkurunda yüzde 40 kadının olduğunu bildiriyor.

Ree-Lindstad’a göre, işe alım sürecindeki ayrımcılık teknoloji endüstrisinde teknoloji uzmanlığı olan kadınları korumanın zor bir neden olabilir.

“Yöneticiler bir işe alım süreci yürüdüğünde, çocuk doğurma çağındaki kadınların çalışanlar kadar istenmeyen bir tavırla çalışabilirler ve bu tutum erkek egemen mesleklerde aşırı temsil edilebilir. Bu, kadınların tarlaya girmesini zorlaştırabilir. “

Sert geçiş?
Ree-Lindstad, bir kadın çalışma hayatında ayrımcı mekanizmalara hazır değilse, eğitimden istihdama geçişin zor olabileceğini belirtiyor. Örneğin, Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Ombuds’a sunulan şikayetlerin çoğunluğu, hamileliğe bağlı ayrımcılıkla uğraşmaktadır.

“Günümüz toplumunda genel olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaştığımızı düşünüyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin eksikliğini genellikle bizi sınırlayan kendi tercihlerimiz olduğunu söyleyerek açıklıyoruz “diyor.

“Erkeklerin baskın olduğu ortamlarda iş olanakları bulunan geleneksel olmayan bir eğitimi seçen genç kadınlar, gerçek iş piyasasına girdiklerinde teori ile pratik arasında bir fark bulabilirler. Bu, cinsiyet eşitliği kavramıyla uyumlu olmayan ön yargılar, tutumlar ve bireysel iş yerlerinde kültür anlamına gelebilir. “

Projenin odak alanlarından biri, erkek egemen işyerlerini daha aile dostu yapmaktır, ancak Ree-Lindstad, teknoloji mesleklerinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin anaokulunda ve okulda daha önce de ele alınması gereken bir problem olduğunu vurguluyor.

“Aynı zamanda, şirketlerin aile dostu bir çalışma hayatını teşvik eden bir çerçeve oluşturmalarının cinsiyet eşitliği için çok önemli olduğunu da biliyoruz. Çalışanların fazla mesai yapmaları ve düzenli çalışma saatleri dışında çalışabilmesi beklenirse, bu aile dostu değildir. Bu, kadınları uygulamaktan alıkoyabilir ve işverenleri endişelendirmelidir “diyor Ree-Lindstad.

Potansiyel olmayan – göçmenler arasında da
Liv Anne Støren ayrıca, bazı gruplar özellikle bu alanda özellikle işsizliğe veya diğer uyumsuzluk biçimlerine karşı savunmasız olduğunda, doğal bilimler ve teknolojide uzmanlığın eksikliği hakkında konuşmanın çelişik olduğunu buluyor.

“Ayrıca göçmen kökenli yüksek lisans mezunlarının özellikle yüksek işsizlik riski taşıdıklarını biliyoruz ve bu özellikle doğal bilimler ve teknoloji için de geçerli” dedi.

“Genel olarak, endüstrideki genel inanç, doğa bilimleri ve teknolojisinde uzmanlığın eksikliği olduğuna göre, bu oldukça zuhur görünüyor.”

“Bu, bu alanda çok fazla kullanılmayan bir potansiyelimiz olduğunu göstermektedir.”

Birçoğu araştırmacılar olmak istiyor
Bu yıl yapılan aday araştırmasının bir başka yeni unsuru, yeni mezunların araştırma kariyerine devam etme motivasyonunun bir özetidir. Anketin Norveç Araştırmacıları Derneği tarafından yaptırılan bu bölümde, yazarlar doğa bilimleri ve teknoloji de dahil olmak üzere cinsiyetler arasında bir fark bulamadılar.

“Araştırmanın birçok yüksek lisans mezunu için cazip bir kariyer yolu olarak algılanacağını ve bunun kadınlar ve erkekler arasında eşit olarak dağıldığını görüyoruz” diyor Støren.

“Bu, teknik ve doğal bilimler konularında da geçerlidir. Bu alanda yüksek lisans derecesine sahip, araştırmalar yapmak istediklerini söyleyen kadınların yüzdesi, aslında, bu yüksek lisans derecesine sahip erkeklerin yüzdesinden biraz daha yüksektir. Burada kadın araştırmacılar için muazzam bir potansiyel var “diye belirtiyor.

Maaş farkları zamanla artar
Raporda ayrıca kadınların kariyerlerinin başlangıcında erkeklerinkinden biraz daha düşük bir maaşa sahip oldukları ve bu, bilim alanına ve sektörüne bakılmaksızın doğru olduğunu gösteriyor.

Støren, “Cinsiyetler arasındaki maaş farklarının, yüksek lisans tamamlandıktan yarım dört yıl sonra% 4 olduğunu gördük ve bu da bilim alanı ve sektörü kontrol ederek elde ettiğimiz rakam” dedi.

“Fakat genel olarak, yüksek lisans tamamlandıktan yarım sene, kadınlar ve erkekler arasında belirli bir ücret farkı bulamamamızın genelde nadir olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yerine, farklar kariyerlerinde daha da artmaktadır. “

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER