Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Teknoloji Okuryazarlığı ve Başarı

Teknoloji Okuryazarlığı ve Başarı
28 Aralık 2017 - 10:39 'de eklendi ve 448 kez görüntülendi.

Teknoloji kullanımı, günlük yaşamda işlev görmek için ayrılmaz bir araçtır. Günümüzün eğitim ve mesleki yollarının çok azı, araştırma, iletişim kurmak, problem çözmek veya araştırma tamamlamak için teknolojiyi kullanmayı gerektirmez. Teknoloji okur yazarlığı alan öğrenciler, eğitim amaçlarına ulaşmak ve tercih kariyerine girmek için daha kolay bir zamana sahiptir.

Teknoloji okur yazarlığını tanımlama
Colorado Eğitim Bakanlığı teknoloji okur yazarlığını, teknolojiyi uygun bir şekilde seçme ve sorumluluk sahibi kullanma becerisi olarak tanımlar. Teknolojik okur-yazarlığa sahip olan öğrenciler şunları yapabilirler:

  • Sorun çözme
  • İletişim kurmak
  • Teknoloji kullanarak bulunan bilgileri bulun, kullanın ve sentezleyin
  • 21. yüzyılda işlev görmek için gerekli becerileri geliştirin

Teknoloji okur yazarlığı için gerekli beceriler
Uluslararası Teknoloji Eğitim Birliği’ne göre, teknoloji okur yazarlığı öğrencilerin aşağıdakileri de içeren çeşitli alanlarda becerilerini sergilemesini gerektirir:

Yaratıcılık ve yenilik : Öğrenciler, yaratıcı düşünmeyi, problem çözmeyi ve bilgi yapılandırmasını göstermek için teknolojiyi kullanır
İletişim ve işbirliği : Öğrenciler, öğrenmelerini veya diğerlerinin öğrenmesini arttırmak için iletişim kurmak ve işbirliği yapmak için teknoloji kullanırlar
Araştırma ve bilgi akıcılığı : Öğrenciler, doğru, güncel bilgileri bulmak ve kullanmak için teknolojiyi kullanmaktadır.
Dijital vatandaşlık : Öğrenciler, dijital dünyada bir vatandaş olmanın ne anlama geldiğini anlar ve teknoloji kullandıklarında etik davranış sergilerler.
Teknoloji işlemleri ve kavramları : Öğrenciler teknolojik sistemler ve kavramlar hakkında bilgi sahibi olurlar.
Teknolojik okur yazarlık neden önemlidir?
Teknoloji okuryazarlığına erişmek, öğrencilerin yaşadıkları dünyada işlev görmesine yardımcı olur. Eğitim ve çalışma alanlarında teknoloji gerekli değil, aynı zamanda öğrencilerin daha iyi karar vericiler olmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Teknolojiyi nasıl kullanacağınızı öğrenmek, öğrencilerin sağlık, emniyet ve yaşam hedeflerine ulaşmaları ile ilgili güvenilir ve ilgili bilgilere erişmelerini sağlar. Öğrenciler, yalnızca bilgi nerede ve niçin araştıracaklarını değil, kaynakların güvenilir veya önyargılı olup olmadığını ayırt etmeyi de anlamalıdır.

Ayrıca, teknolojiye erişme ve kullanma yeteneği, öğrencilerin bilgiye daha iyi erişebilmeleri için dijital bölünmeyi azaltmaya yardımcı olur. Teknolojik okur yazar olmadan, öğrenciler benzer niteliklere veya yeteneklere sahip olanlarla rekabet edemezler.

Teknoloji okur yazarlık oranı
Bilgisayarlara ve internete erişim, günlük hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. ABD Ticaret Bakanlığı’nın mevcut en son verileri (2011) ekonomi ile ilgili şu bilgileri içerir:

İşlerin yüzde 96’sından fazlası iletişim teknolojilerini kullanıyor
Nüfusun yüzde 62’si İnternet’i işlerinin bir parçası olarak kullanıyor
Teknoloji ile ilgili işler 1998 ile 2008 yılları arasında yüzde 26 oranında büyüdü
Amerikalıların yüzde 28’i İnternet’i hiç kullanmıyordu
Bu gerçekler, herkesin internete ve bilgisayar teknolojilerini kullanmaya elverişli olmalarını sağlamanın önemini göstermektedir. Düşük eğitim düzeyine sahip düşük gelir düzeyindeki topluluklardan insanlar, okulda öğretilen bu becerilerin gereğini artırarak, en az erişime sahip olma eğilimindedir.

Teknolojik okur yazarlığını değerlendirmek
2013’te, Hiçbir Çocuk Sol Arkası, tüm öğrencileri sekizinci sınıfın sonunda teknoloji okuryazarlığı elde etmelerini istedi. Bununla birlikte, teknolojik standartlara ulaşmanın değerlendirilmesi devletler arasında farklılık göstermektedir.

Evet Generation adlı organizasyonun bir programı olan TechYes, teknoloji okuryazarlığını öğretmek ve değerlendirmek için proje tabanlı öğrenmeyi savunuyor. TechYes, geleneksel değerlendirme kullanmadan ziyade akran danışmanlığına ve teknolojiye dayalı becerilerin otantik değerlendirilmesine teşvik eder.

Teknoloji becerilerinin değerlendirilmesi, öğretmenlerin öğrencilerin çalışmalarının teknolojik bilgi, yetenek ve eleştirel düşünme becerilerini sergilediklerini belirlemek için projeleri öznel olarak incelemesini gerektirir. Bu, hem içerik hem de yaratılışlarında kullanılan beceriler için projelerin gözden geçirilmesini gerektirir.

Teknoloji okur yazarlığı, günümüz dünyasında işlev görmek ve rekabet etmek için gereklidir. Öğrenciler, okul işlerini tamamlamak, kariyer bulmak, başvurmak ve devam ettirmek için teknolojiyi etkin bir şekilde nasıl kullanacaklarını bilmelidirler.

Sınıfta, bazı eğitimciler öğrencileri zorlayan öğrencilerin okuma yazma oranlarını artırmak için teknolojinin gücünü kullanmaya çalışıyor ancak teknoloji kullanmanın gerçekten bir fark yarattığını mı söylüyor? Okuryazarlığa yardım etmek için kullanılan mevcut nesil teknolojiyle ilgili araştırmanın ilk değerlendirmesinde ilginç, ancak cansız sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER