Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Uluslararası Robot Yarışması’nda 11 Ülkeden Öğrenciler Yarışacak

Uluslararası Robot Yarışması’nda 11 Ülkeden Öğrenciler Yarışacak
05 Mayıs 2017 - 15:49 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

Uluslararası Robot Yarışması’na 11 ülkeden öğrencilerin katılımıyla 2 bin 828 robot yarışacak

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce düzenlenecek “Uluslararası MEB Robot Yarışması”na 11 ülkeden katılacak öğrencilerin 2 bin 828 robotu icat değeri taşıyor.

Konya’da 10-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 11.Uluslararası MEB Robot Yarışması ile üniversite ve lise öğrencilerinin araştırma, sorgulama becerilerinin artırılması ve kolektif çalışmayı öğrenmeleri hedefleniyor. Mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin arttırılmasını ve toplumda bu alanda farkındalık oluşturulmasını, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürülebilmesini de amaçlayan yarışmada, 12 ülkeden icat değerindeki 2 bin 828 robot sergilenerek, endüstriyel gelişmelerin tanıtılmasına öncülük edecek.

Açılış Bakan Yılmaz tarafından yapılacak

Kategori platformları ve organizasyonun tamamı genel müdürlüğün rehberliğinde öğretmen ve öğrenciler tarafından, giderleri ise genel müdürlük bütçesiyle düzenlenen yarışmanın açılışı, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılacak.
Yurt dışından da katılım var

Bakanlığın 2013´ten beri düzenlediği yarışmanın bu yılki teması, “Mevlana” ve “Ahican Hoşgörü Kenti Konya´da” olarak belirlendi. Birincisi 2007´de 3 kategori ve 132 robot ile Ankara´da düzenlenen robot yarışmasının 11´incisine 388 okuldan 3 bin 233 öğrenci ve öğretmen, 12 kategoride 2 bin 828 robotla başvurdu. Yarışmaya Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, KKTC, Kırgızistan, Makedonya, Tunus, Türkmenistan, Romanya, Suudi Arabistan ve Yunanistan olmak üzere 11 ülkeden 58 öğrenci ve öğretmen, 31 robot ile katılacak. Yarışma, Temalı, Çizgi İzleyen Hızlı Çizgi İzleyeni Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Carette Caretta) ve Serbest proje şeklinde 12 kategoride gerçekleşecek.

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında imzalanan protokol çerçevesinde, dereceye giren yarışmacı ekiplerin para ödülü TÜBİTAK tarafından karşılanacak. İlk üç dereceye girenlere katılım belgesi, başarı belgesi, madalyon ve okullara kupa, dizüstü bilgisayar ve jüri özel ödülü, en iyi tasarım ödülü, fairplay ödülü takdim edilecek. TÜBİTAK tarafından kategorilerinde birinci olan yarışmacı ekip üyesi öğrenci ve danışman öğretmene kişi başı 2 bin 500´er, ikinci olanlara 2 biner, üçüncülük ödülü olarak ise bin 500´er lira verilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER