Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

YÖKDİL ve YDS Sınavları Hakkında Soru ve Cevaplar

YÖKDİL ve YDS Sınavları Hakkında Soru ve Cevaplar
02 Mart 2018 - 9:55 'de eklendi ve 446 kez görüntülendi.

YÖKDİL Sınavı nedir?
Mevcut YDS sınavının yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik olarak Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) süreci başlatıldı.

YDS Nedir?
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır. e-YDS ise elektronik sınav merkezlerinde yapılan yabancı dil seviye tespit sınavdır.

YÖKDİL ve YDS geçerlilik süresi nedir?
YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır.  YDS  ve YÖKDİL geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren olmak üzere 5 yıl geçerlidir.

YÖKDİL sınavı nasıl ve ne zaman gerçekleştirilecektir?

  • YÖKDİL sınavı için YÖK tarafından başlatılan bu çalışmada sınav sorularının hazırlanması süreci dil yetkinliği konusunda deneyimli Ankara Üniversitesi tarafından, sınavın organizasyonu ve uygulanması ise Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülmektedir.
  • YÖKDİL sınavı ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilimizde gerçekleştirilecektir. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak sınav gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilecektir ve yılda iki kez gerçekleştirilecektir.

YÖKDİL’e Kimler, hangi şartlarda başvurabilecek?
Bu sınava yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

YDS ve YÖKDİL Sınavın başarısı nasıl değerlendirilecek?
İlgili mevzuatsal düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

YÖKDİL ile Hangi alanda sınava girmem gerektiği nasıl belirlenecektir?
Her üç alanda yapılan sınavlar eşdeğer olup, adaylar kendi disiplinleri ve yetkinliklerini dikkate alarak hangi alandaki sınava girmek istediklerine kendileri karar verecektir. Elde edecekleri puan lisansüstü eğitim ve doçentlik başvurusunda alana bağlı olmaksızın kullanılabilecektir.

 YDS ve e-YDS’nin Farkları Nedir ?

  • Her iki sınavın başvurusunda ÖSYM’nin sitesinden aynı şekilde yapılmaktadır.
  • YDS ve -YDS sınav ücretleri farklıdır.
  • YDS yılda 2 DEFA yapılır. e-YDS  sınav takvimine göre yılda 12 defa yapılır.
  • YDS sınav merkezlerinde; e-YDS  elektronik sınav merkezlerinde yapılır.
  • YDS hehangi bir sınır yoktur. E-YDS için ise belli bir kontejan vardır ve başvurulacaksa erken başvuru yapmak gereklidir.
  • Her iki sınav için de aynıdır  sınav süresi aynıdır.
  • Sınavda çıkan soruların kapsamı ve soru sayıları eşittir.

YÖKDİL sınavına  http://yokdil.yok.gov.tr  web adresinden YDS sınavı başvurularını ÖSYM’nin sayfasından başvurabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER