Haber Personel  Akademik Personel KPSS YGS YÖKDİL YDS ALES

Yüksek Lisans Yaparak Askerlik Erteleme

Yüksek Lisans Yaparak Askerlik Erteleme
10 Ocak 2018 - 9:51 'de eklendi ve 529 kez görüntülendi.

Askerlik Tecil Etme Yolları

2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun 44. Maddesinin C bendinde değişiklik yapıldı ve üniversite ve yüksek lisans eğitiminde süre sınırlaması kaldırıldı.

Bu kanuna göre;

  • Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl, yüksek lisans programını azami üç yıl, doktora programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, bu Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir.

 

Yüksek lisansta sınıfta kalmak askerlik tecil süresini uzatmaz.

Yüksek lisansa başladıysanız size eğitim sürenizin bir yıl fazlası kadar(örnek olarak tezsiz yüksek lisansta 3 dönem yani bir buçuk yıl ve sonrasında 1 yıl) tecil hakkı bulunmaktadır.

Yüksek lisansınızı bitirmeden kaydınızı sildirip başka bir yüksek lisans programına kayıt olmazsanız tecil sürenizi uzatamazsınız.

Askerlik Kanununa göre;

  • Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.
  • Devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya yurt dışında staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora yapanların, bağlı oldukları bakanlığın, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi herhangi bir bakanlığa bağlı veya ilgili bakanlığı bulunmayan kurum personeli ile staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora yapanların ilgili kurum amirinin teklifi üzerine, 35 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar askere celp ve sevkleri tehir edilebilir.

Liseden yüksek lisansa kadar olanlar eğitime devam edenler en fazla 29 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilir.

Doktora ve yüksek lisans yapanlar en fazla 35 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilir.

Yüksek Lisans bittikten bir yıl sonraya kadar doktoraya başlamazsanız teciliniz bitmiş olur ve askere gitmek zorundasınız.

Yaşınız 35 olduktan sonra hangi eğitim seviyesinde eğitim görüyor olursanız olun askere gitmek zorundasınız.

29 Yaşına geldiniz ve henüz Yüksek Lisansa başlamadınız o zaman askere gitmek zorundasınız.

Bakaya kalıp Yüksek Lisans ile ertelemek istediğinizde öncelikle askerlik şubesinden cezanızı ödeyerek celp dönemine kadar Yüksek Lisans kaydınızı ödemeniz gerekmektedir.

Uzaktan, Tezli, Tezsiz bölümlerin herhangi bir Yüksek Lisans ile tecil işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Lisans ve Yüksek Lisans mezunları kısa dönem çıkması halinde 6 ay askerlik yapar. Bazı durumlarda uzun dönem çıkabilmektedir. Bu durumda askerlik süresince belirlenen bir ücret ödenir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

WebOnline - Reklam Ajansları
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER